ANIMATIONS97
DISNEY / PIXAR / DREAMWORKS / ILLUMINATION
Z, A HANGYA [Ant Z] 1998-ban bemutatott DreamWorks legelső számítógépes animációs filmje. A film főszereplői olyan sztárok hangján szólalnak meg, mint Woody Allen, Sharon Stone, Sylvester Stallone, Jennifer Lopez, Gene Hackman, Christopher Walken, Danny Glover, Jennifer Seguin és Johnny Depp. A film animációs film létére szokatlanul felnőttes hangvételű, olyan problémákkal foglalkozik, mint a diktatúra és a háború. Egyes értelmezések szerint a hangyaboly Kuba, míg Rovarkánaán az Egyesült Államok allegóriája. A film hat héttel korábban került a mozikba a Disney Egy bogár élete című, szintén hangyákról szóló filmje előtt és ez utóbbi sikeresebb lett. Ugyanakkor egyik első példája volt a Disney–DreamWorks versengésnek, amelynek köszönhetően létrejött a Cápamese, a Madagaszkárra való válaszként pedig a Vadkaland.
Az animációs játékfilm rendezői Eric Darnell és Tim Johnson, producerei Brad Lewis, Aron Warner és Patty Wooton. A forgatókönyvet Todd Alcott, Chris Weitz és Paul Weitz írta, zenéjét John Powell és Harry Gregson-Williams szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja: kalandos filmvígjáték.
Amerikában 1998. október 2-án mutatták be a mozikban. Magyarországon viszonylag kevés késéssel bemutatták, a mozikban feliratos változatban vetítették. Magyar szinkronos változattal 1999-ben adták ki VHS-en.
A film hőse Z-4195, a hangyadolgozó, aki a New York-i Central Park alatti hangyabolyban éldegél. Pszichológushoz jár, mivel úgy érzi, a bolyban elnyomják a személyiségét, így nem lehet önmaga. Napközben ügyetlenségével csak gátolja a munkát, az estéket pedig a kocsmában tölti, levéltetű-sört iszogatva, barátja, Badi, a katona társaságában. Itt egy részeg, kiöregedett katona mesél Z-nek Rovarkánaánról, a távoli földről, a monoliton és a vörös-fehér földeken túl, ahol nincs elnyomás, nincs munka, minden rovar szabad és boldog. Miközben Z az ígéret földjéről álmodozik, Bala hercegnő, a hangyakirálynő kedvenc lánya elszökik, és elvegyül a bulizó munkások között, ahol táncra perdül Z-vel. Mikor Z megtudja, hogy a szépséges hangyalány valójában kicsoda, őrült tervet sző: cserél Badival, hogy részt vehessen a díszfelvonuláson, és láthassa szíve választottját.
Azonban Csáprágó tábornok, a hangyahadsereg vezére bejelenti, hogy a parádé csak előkészület volt a termeszvár ostromához, amelyet aznap éjjel végre is hajtanak. (A tábornok valódi szándéka ezzel az, hogy a királynőhöz hű erőket likvidálja, mivel sejti, mi lesz a harc kimenetele.) Z megtudja Barbatustól, a veterán katonától, aki már harcolt a termeszek ellen, hogy a hatalmas, vérengző, savköpő rovarok elleni csatát a hangyáknak nincs sok esélyük megnyerni. Z megpróbál elmenekülni a csatából, és szerencséjére bezuhan egy gödörbe, ahol a termeszek nem veszik észre, így ő lesz a harc egyetlen túlélője.
A hangyakirálynő kitünteti a botcsinálta hőst, azonban felfedezik, hogy valójában dolgozó. Z hirtelen ötlettel magával ragadja a hercegnőt, és a boly szemétledobóján keresztül a külvilágba menekül. Néhány katona üldözőbe veszi őket, de egy hatalmas, csillogó égi objektum (egy nagyítólencse) szénné égeti őket. Z a fejébe veszi, hogy elindul egyedül megkeresni Rovarkánaánt, a hercegnő pedig kénytelen-kelletlen vele tart. Hamarosan megtalálják a monolitot, amely egy tó partján áll (és nem más, mint egy ivókút), majd a vörös-fehér földeket (amely egy hatalmas pokróc, ahol piknikeznek). Itt összebarátkoznak egy bolond darázzsal, majd egy cipő talpára ragadva eljutnak Rovarkánaánba, ahol halmokban áll az ennivaló (és valójában egy szemeteskuka).
Eközben Badi, aki dolgozóként tevékenykedik, elmeséli társainak Z történetét, és a hangyák fellázadnak. Ám Csáprágó beszédével, melyben Z-t a boly ellenségének állítja be, le tudja csillapítani a tömegeket, és elfogja a felbujtót, Badit. A bátor hangyakatonából a vallatás során egyetlen szót tudnak kihúzni: Rovarkánaán. Csáprágó elküldi beosztottját, Szárnyast, Bala és Z után. A szárnyashangya megtalálja a hercegnőt, és visszaviszi a bolyba. Itt Csáprágó feltárja ördögi tervét a hercegnőnek: az új alagút, amelyet építtet, valójában a tóhoz vezet, és a felavató ünnepségen a víz elárasztja a tábornok által megvetett dolgozókat és a királynőt. Csáprágó azt kéri Balától, legyen a felesége és a társa az új boly megalapításában. A hercegnő ellenáll, a tábornok ezért bezáratja.
Z szerencsére összetalálkozik darázs barátjával, akinek a hátán visszatér a bolyba. Itt kiszabadítja a hercegnőt, és tudomást szerez a tábornok gonosz tervéről. Mire megérkeznek, hogy figyelmeztessék a királynőt, már késő: az alagút fala átszakad, és a víz ellepi a bolyt. Ám a hangyák egymás hátára állva felérik a boly mennyezetét, amelyet Z áttör. A felszínen Csáprágó éppen beszédet mond a hozzá hűséges katonáknak, mikor észreveszi Z-t és a felszínre igyekvő dolgozókat. Vissza akarja taszítani Z-t a mélybe, de Szárnyas, akinek elege lesz felettese gonoszságából, a parancsot megtagadva segítő kezet nyújt a dolgozónak. A dühös Csáprágó ráveti magát Z-re, és mindketten lezuhannak. Míg a tábornok egy gyökérnek ütközik, és meghal, Z a vízbe esik, ahová Szárnyas utánarepül és kimenti.
Ezután Z feleségül veszi Balát, és a bolyban helyreáll a béke. A korábbi diktatórikus rendszer helyett demokratikus, individualista hangyaállam jön létre.
EGYIPTOM HERCEGE [The Prince of Egypt] 1998-ban bemutatott amerikai vallásos témájú 2D-s számítógépes animációs musical-filmdráma, amely a DreamWorks legelső kézzel rajzolt animációs filmje.
A film alapjául a bibliai Mózes története szolgál, az Ószövetség Kivonulás könyvéből. Brenda Chapman, Steve Hickner és Simon Wells rendezte, producerei Penney Finkelman Cox és Sandra Rabins voltak. A forgatókönyvet Philip LaZebnik és Nicholas Meyer írta, a zenéjét Hans Zimmer szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg.
Az Amerikai Egyesült Államokban 1998. december 18-án, Magyarországon 1998. december 24-én mutatták be a mozikban.
Az ősi Egyiptomban egy zsidó asszony gyermeket szül, akiről megjósolják, hogy ő lesz majd Isten kiválasztottja, hogy megszabadítsa a zsidó népet az egyiptomi rabszolgasorstól. Ám a fáraó, a zsidók túlszaporodásától és fellázadásától tartva, megparancsolja, hogy minden újszülött fiúgyermeket öljenek meg. Az asszony egy kosárba rejti a gyermeket, hogy megmentse, és a Nílus vizére rakja, majd megkéri idősebbik lányát, Miriamot, nézze meg merre viszi a folyó. A kosár végül a fáraó palotájához sodródik, ahol a fáraó felesége rátalál, és elhatározza, hogy magához veszi a gyermeket, akinek a Mózes nevet adja, mely azt jelenti, "vízből kihúzott".
Mózes egész életében abban a hitben nevelkedik, hogy ő Egyiptom hercege, idősebbik testvérével, Ramszesszel együtt, akiből egy napon majd fáraó lesz. Az apja, Sethi ezért szigorú és megkövetelő vele szemben, és mindig szigorú elvárási vannak felé. Egy alkalommal a főpapok egy gyönyörű rabszolgalányt ajándékoznak Ramszesznek. Cippóra azonban titokban megszökik a palotából. Mózes követi őt az éjszaka során, és az utcákon találkozik Miriammal és másik testvérével, Áronnal, akik elárulják neki, hogy zsidó, és hogy a testvérük. Mózes először nem hiszi ezt, de mikor Miriam elénekli neki az édesanyja régi altatódalát, Mózest elöntik az emlékek. A múltja végül feltárul előtte egy rémálomban, és végül maga Sethi is megerősiti a zsidó gyermekek megölését, úgy tekintve rájuk, hogy "csupán rabszolgák". Mózest egyre jobban megrettenti az egyiptomiak kegyetlen bánásmódja a zsidókkal, s, mikor megpróbál megvédeni egy zsidó öregembert egy durva katonától, véletlenül megöli az embert. A bűnéért halál vár rá, így kénytelen elhagyni Egyiptomot, hiába kérleli őt Ramszesz, hogy maradjon.
A sivatagban Mózes napokig bujkál. Egy alkalommal megvéd egy csapat kislányt néhány banditától. Kiderül, hogy a lányok Cippóra nővérei, ő pedig Midián papjának lánya, s nagy örömmel fogadja be Mózest is a családja közé. Mózes és Cippóra nagyon hamar megkedvelik egymást és végül összeházasodnak. Mózesből pásztor lesz, Midián nyáját legelteti a sivatagban, amikor az Úr megjelenik előtte egy égő csipkebokor formájában, és elmondja neki a rábízott küldetését, mely szerint ki kell vezetni a zsidókat Egyiptom földjéről. Mózes nem tudja, hogyan is vihetné ezt véghez, de az Úr biztosítja őt, hogy mindvégig vele lesz. Mózes felelősséget érezvén a zsidók sorsáért, végül úgy dönt, visszatér Egyiptomba, ahol meglepetten tapasztalja, hogy most már Ramszesz a fáraó.
Bár Ramszesz kegyelemben részesíti Mózest korábbi bűnéért, és újra testvérévé fogadná, Mózes erősen ragaszkodik a küldetéséhez, és arra kéri Ramszeszt, engedje el a zsidókat. Hogy bemutassa Isten hatalmát, kígyóvá változtatja a botját, de az egyiptomi papok könnyűszerrel megcsinálják ugyanezt, igaz, Mózes kígyója elnyeli az övéiket. Ramszesz elárulva érzi magát Mózes szembeszegülése miatt, így nem hajlandó elengedni a zsidókat, sőt inkább megduplázza munkájukat. Mózes elszomorodik, de Miriam erőt önt belé, hogy folytassa a küldetését. Mikor Ramszesz újfent nem hajlandó elengedni a zsidókat, Mózes Isten segítségével vérré változtatja a Nílus vizét. Ezután újabb és újabb csapások sújtják Egyiptomot: sáskák, szúnyogok, böglyök, békák, dögvész, fekélyek, jégeső, és sötétség. Mózes ismét megpróbál beszélni Ramszesz fejével (és figyelmezteti őt az utolsó és legsúlyosabb csapásra), de Ramszesz továbbra sem enged. Így azon az éjszakán a halál angyala lesújt Egyiptomra, és megöl minden elsőszülött gyermeket, köztük Ramszesz fiát is, de a zsidó gyermekeknek nem esik bántódásuk, mert ők bárányvérrel megjelölték kapuikat. Az összetört szívű Ramszesz végül elengedi a zsidókat. Mózes lelkét gyötri a bűntudat a csapások miatt, amit a testvérének és Egyiptomnak okozott.
A zsidók kivonulnak Egyiptomból, és Mózes vezetésével átkelnek a Vörös-tengeren; az Úr kettéválasztotta előttük a vizet, így szárazon juthatnak át. Ám hamarosan egyiptomi katonák szegődnek a nyomukba, élükön a bosszúszomjas Ramszesszel, és megpróbálják megölni őket. Az Úr ismét a zsidók segítségére siet: a tenger vize újra megárad, de csak a katonákat sodorja el, a zsidók épségben átjutnak a túloldalra. Ramszeszt a tenger másik partjára veti a víz, teljesen egyedül, ahol tehetetlenségében Mózes nevét őrjöngi. Mózes a túlsó partról egy utolsó búcsút vesz egykori testvérétől, majd elindul, hogy tovább vezesse népét az Ígéret földje felé, Kánaánba. A film azzal zárul, ahogy Mózes lejön a Sínai-hegyről, kezében tartva a Tízparancsolatot.
IRÁNY ELDORÁDÓ [The Road to El Dorado] 2000-ben bemutatott amerikai 2D-s számítógépes animációs film, a harmadik DreamWorks-mozi. Rendezői Bibo Bergeron, Will Finn, Don Paul és David Silverman voltak, producerei Bibo Bergeron, a forgatókönyvet Ted Elliott és Terry Rossio írta, a zenéjét Hans Zimmer és John Powell szerezte. Műfaja zenés, kalandos filmvígjáték. A mozifilm a DreamWorks Animation gyárátásban készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg.
Amerikában 2000. március 31-én, Magyarországon 2000. december 21-én mutatták be a mozikban.
Tulio és Miguel, a két jó barát úgy érzi, végre megfogták az Isten lábát. Kockán elnyerik – vagy inkább elcsalják – az Eldorádóba, a legendás aranyvárosba vezető út térképét. Kincsükkel azonban menekülniük kell a feldühödött ellenfelek bosszúja elől, s végül egy hordóban a hódító Cortes hajójának gyomrában kötnek ki. Szerencséjükre segítőtársra találnak Altivo, az okos csataló személyében, aki segít nekik megszökni a hajóról, és egy mentőcsónakban velük tart az Újvilág partjai felé. Már majdnem meghalnak, amikor is partot érnek. Elsőnek egy csontvázat látnak meg, és el akarnak menni a szárazföldről, azonban Miguel elővéve a térképet rájön, hogy megtalálták az aranyvárosba vezető út kezdetét. Kis keresgélés után találnak egy hatalmas követ, amiről Tulio azt hiszi, az maga Eldorádó. Ekkor jön azonban a menekülő Chel és a mögötte haladó katonák, így eljutnak a városba. Az eldorádói indián törzs főpapjának,Tzekel-Kannak kapóra jön a furcsa idegenek érkezése. Isteneknek kiáltja ki őket, s titokban arra készül, hogy segítségükkel megfossza hatalmától a törzsfőnököt, Tannabokot.
Kénytelenek Chelt cinkosnak fogadni, mivel gőzük sincs az itteni hagyományokról, a lánynak meg pont kapóra jön, ő ugyanis szeretne lelépni, és új világokat felfedezni, így szövetségre lépnek. Tzekel-Kan egy "focimeccs" alkalmával rájön, hogy az "istenek" csupán szélhámosok, és gonosz tervet forral, hogy átvegye az irányítást. Időközben Tulio és Chel között szerelem bontakozik ki, ami a két jóbarát közé férkőzik. Miguel megkedveli a várost és szeretne Eldorádóban maradni, míg Tulio az eredeti tervük szerint visszatérne Spanyolországba egy hajónyi arannyal. A sámán mágiája elszabadít egy óriási jaguárszerű lényt, ami rátámad a városra és az "istenekre". Végül sikerül legyőzni a főpapot és a szörnyet is, de ekkor még nem is sejtik, hogy Cortes hadai kikötöttek a szigeten és el készülik foglalni azt, Tzekel-Kan segítségével. Tuliónak azonban ismét támad egy "csodálatos" ötlete, amivel megakadályozzák a hódítók bemenetelét a városba. Az arannyal megrakott hajójukkal két sziklának ütközve sikeresen beomlasztják a városba vezető barlangot, így az megmenekül. Igaz a főhősök nem gazdagszanak meg, de visszanyerik a barátságukat és Chellel kiegészülve nekivágnak egy újabb kalandnak Altivo hátán.
CSIBEFUTAM [Chicken Run] 2000-ben bemutatott amerikai–brit gyurmafilm, amely a 4. DreamWorks-film. Az animációs játékfilm rendezői Peter Lord és Nick Park, producerei Peter Lord, Nick Park és David Sproxton. A forgatókönyvet Karey Kirkpatrick írta, a zenéjét Harry Gregson-Williams és John Powell szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation, az Aardman Animations és a Pathé gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja drámai kalandos filmvígjáték.
Amerikában 2000. június 21-én, Nagy-Britanniában 2000. június 30-án, Magyarországon 2000. augusztus 17-én mutatták be a mozikban.
A filmet a Wallace és Gromit alkotói készítették el.
A történet az 1950-es években játszódik az angliai Yorkshire-ben, a Tepsi-tanyán, mely egy második világháborús fogolytáborra emlékeztet. A farm egyik tyúkja, Rozsda (eredeti nevén: Ginger), nem riad vissza semmitől, megpróbálja kiszöktetni a csirkéket a telepről, különféle tervek, valamint Csóró (Nick) és Csali (Fetcher), a két csempész patkány segítségével. Alkalomadtán megpróbálkoznak a kerítés alatti ásással megszökni. Mindazonáltal Rozsdát mindig elfogja a farm egyik tulajdonosa, Tepsi gazda (Mr. Tweedy) és kutyái. Amíg az említett csirkét magánzárkában tartják, Mac, az intelligens, de kissé lökött tyúk segítségével a többiek újabb koncepciókat dolgoznak ki, hogy megvalósítsák szökésük egyetlen reményét: átrepülni a kerítés fölött.
Szökésüknek nem elhanyagolható okai vannak, többek között a szigorú selejtezési rendszer, amiben az a tyúk, aki egy hétig nem tojik, azt elviszik, lenyakazzák, és Tepsiék tányérjára kerül vacsoraként. Tepsiné (az eredetiben: Mrs. Tweedy), a farm gazdasszonya és tulajdonképpeni ügyvivője a gazdaság pénzügyi fenntartásával küzd, az egyre csökkenő tojástermelés mellett. Kapzsisága nem ismer határt: kezdi megelégelni az alacsony profitot. Arculatváltás mellett dönt, ezért rendel egy pitegyártó gépet.
Tepsi gazda (jogosan) azt gyanítja, a tyúkok szökést terveznek. Neje azonban paranoiaként fogja fel ötletét, melyet elutasít a maga durva és hatalmaskodó módján.
Amíg a gazdasszony a házhoz szállítást várja, az egyik éjszakán egy Rhode Island-fajtájú vörös kakas, Rocky landol a telepen, szárnyát törve. Míg a többiek csodálkozva szemlélik a jövevényt, Rozsda meggyőzi őket, hogy segíthet nekik megtanulni repülni. Rocky azonban valójában nem tud repülni, így megpróbálja az időt húzni azáltal, hogy a csirkéket látszólag hiábavaló edzéseken, gyakorlatokon át próbálja a repülés alapjaira okítani, amíg ő a sérült szárnyát ápoltatja.
Tepsiék megkezdik a tyúkok felhizlalását, hogy megfelelőek legyenek, mire megérkezik a gép. A szerkezet hamarosan megérkezik. Amikor a gazda megkezdi az összeszerelését, Rozsda rájön Tepsiné aljas tervére, és arra, hogy idejük vészesen fogy a szökésre tett erőfeszítések tekintetében. A szerelés végeztével Tepsi gazda megpróbálja a főkolompost a gépen keresztül feldolgozni, de Rocky megmenti, és közben sikerül elrontania a pitegépet. Ezzel adnak még maguknak egy kis időt, míg a gazda a javítással bajlódik.
Másnap Rocky titokban megszökik, és otthagyja a „Repülő kakas” plakát másik darabját, amivel a tyúkok rájönnek, hogy Rocky valójában nem tud repülni, hanem csak egy cirkuszi ágyúval „lőtték ki”. Ezt követően egy csúnya verekedés tör ki a tyúkok között, amit Taréj, az öreg, és katonás természetű kakas próbál szétválasztani, sikertelenül. Rozsda, miután sikeresen megállítja a tömegverekedést, megkérdezi Taréjt, hogy mi az a „kasztni”, amit folyamatosan emleget. Miután megkapja a választ, miszerint a „kasztni” valójában egy repülőgép, Rozsda a többi tyúkkal együtt elhatározza, hogy építenek egy repülőgépet és azzal szöknek meg. A tyúkok Csóró és Csali közreműködésével nekilátnak a repülő megépítésének, mialatt Tepsi gazda a pitekészítő gépet javítja.
Mindeközben Rocky egy triciklivel Anglia útjait járja, távol a Tepsi tanyától. Útja közben azonban felfigyel egy óriás plakátra, ami Tepsiné csirkés pitéit reklámozza. Rocky ráeszmél, hogy a csirkék tényleg életveszélyben vannak, és visszaindul, hogy segítsen a csirkék megmenekülésében.
Ezalatt a csirkék minden erőfeszítésükkel a repülő megépítésen dolgoznak, azonban a dolgok rossz irányba fordulnak, amikor Tepsi gazda megszereli a gépet, majd Tepsiné utasítására elindul, hogy az összes tyúkot a gépbe vigye. Tepsi gazda felfedezi a csirkék tervét, akik pedig megtámadják, megkötözik és egy ól alá rakják őt.
A gép végül elkészül, a csirkék indulnának, azonban Taréj, aki a gép pilótája (volna), közli, hogy nem tudja elvezetni a gépet, révén hogy ő csak egy kabala volt a Légierőnél. Rozsda azonban meggyőzi, hogy menni fog neki a gép elvezetése, majd megkezdik a felszállást. Tepsi gazda időközben magához tér és ledönti a rámpát, amin a gép felszállt volna, Rozsda elindul, hogy visszaállítsa, azonban Tepsiné megtámadja. Rocky visszatér és a triciklijével fejen üti Tepsinét, aki elveszti az eszméletét. Rocky és Rozsda sikeresen visszaállítják a rámpát, majd a gép alulsó részébe gabalyodott karácsonyfa égősoron felmásznak a gépre.
Tepsiné magához tér és az égősoron megpróbál felmászni a gépre, hogy megakadályozza a csirkék szökését. Rozsda megpróbálja levágni az égősort, azonban kiesik a gépből, ahol a józan eszét már teljesen elvesztett Tepsiné próbálja lenyakazni őt a baltájával. Rozsdának sikerül átvernie Tepsinét, aki akaratán kívül levágja a vezetéket, majd leesik a repülőről a pitegépbe, ami később felrobban.
Végül Rocky, Rozsda és a többi tyúk a repülővel sikeresen megszökik a farmról, és egy tó közepén lévő zöld szigetre jutnak, ahol végre szabadon és boldogan élhetnek. Csóró és Csali eközben eltöpreng a tyúk tojás problémán
JÓZSEF, AZ ÁLMOK KIRÁLYA [Joseph: King of Dreams] 2000-ben megjelent amerikai 2D-s számítógépes animációs film, amelyet az 1998-as Egyiptom hercege alkotói készítették el. Az animációs játékfilm Rob LaDuca és Robert C. Ramirez, producer Ken Tsumura. A forgatókönyvet Eugenia Bostwick-Singer, Marshall Goldberg, Raymond Singer és Joe Stillman írta, a zenéjét Danny Pelfrey szerezte. A videofilm gyártója a DreamWorks Animation, forgalmazója a DreamWorks Home Entertainment. Műfaja zenés filmdráma.
Amerikában 2000. november 7-én, míg Magyarországon 2001. április 17-én adták ki VHS-en, később DVD-n is.
SHREK [Shrek] 2001-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a Shrek-sorozat első része. Az 5. DreamWorks-film rendezője Andrew Adamson és Vicky Jenson. Az animációs játékfilm producere Jeffrey Katzenberg, Aron Warner és John H. Williams. A forgatókönyvet Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman és Roger S.H. Schulman írta, a zenéjét Harry Gregson-Williams és John Powell szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja zenés filmvígjáték. A film William Steig 1990-es tündérmeséjének számítógépes animációs filmadaptációja. Ez a film volt az első, amely Oscar-díjat nyert a legjobb animációs film kategóriában, amelyet 2001-ben vezettek be.
A film 2001. május 19-én került elsőként a nézők elé Amerikában, a magyar premier 2001. június 21-én volt a mozikban.
A film sokhelyütt a klasszikus Disney-filmeket, valamint a tündérmeséket parodizálja.
Az eredeti változatban Shrek hangját eleinte Chris Farley adta. Halála után Mike Myers cserélte őt le. Miután befejezte a teljes felvételt, és a film már a produkció végén járt, Myers azt kérte, hadd vehessék fel újra a szöveget, ezúttal skót akcentussal; megengedték neki.
A film következő részét, a Shrek 2.-t Amerikában 2004. május 19-én mutatták be, Magyarországon 2004. július 1-jén volt a premierje, és gyorsan minden idők legnépszerűbb animációs filmje lett, felülmúlva ezzel a Némó nyomában című filmet is.
A film hőse Shrek, egy mogorva ogre, aki egymagában él a mocsarában. Azonban egy nap mesebeli lények lepik el a mocsarát, akiket a környék uralkodója, az apró termetű Farquaad nagyúr száműzött oda. Shrek és a nyomába szegődő beszélő szamár felkeresik Farquaadot, akivel egyezséget kötnek: a nagyúr kitelepíti a lényeket a mocsárból, ha cserébe Shrek kiszabadítja a tűzokádó sárkány várából a szépséges Fiona királylányt, akit azért venne feleségül, hogy király lehessen.
Shrek és Szamár hosszú utazás után megérkeznek a sárkány várába, ahol a vár gazdája, a félelmetes sárkánylány rájuk támad. Szamár a sárkány női hiúságát kihasználva eltereli a figyelmét, így Shreknek sikerül kiszabadítania a királylányt. Fiona eleinte igencsak csalódott, hogy a szőke herceg helyett egy nagydarab ogre jött el érte.
Miközben Farquaad vára felé tartanak, különös vonzalom alakul ki a zöld szörny és a királylány között. Fiona azonban éjszakánként mindig elbújik. Szamár hamarosan rájön a titokra: a hercegnő éjszakánként zöld ogrelánnyá változik. Az átkot a szerelem első csókja törheti csak meg. Shrek kihallgatja Szamár és Fiona beszélgetését, de mivel nem tudja, hogy Fiona ogrealakot szokott ölteni, azt hiszi, a „csúf szörny” kifejezés őrá vonatkozik. Sértődötten és csalódottan adja át Farquaadnak a királylányt, majd visszavonul az immár meselény-mentes mocsárba.
Szamár felkeresi Shreket és tisztázza a félreértést. A sárkánylány hátán a templomba repülnek, hogy megakadályozzák Farquaad és Fiona esküvőjét. A nagyúr először kineveti az ogrét, de jókedve hamar undorrá válik, mikor lemegy a nap, és a hercegnő alakot vált. A katonák rátámadnak a két ogréra, de ekkor megjelenik a sárkánylány, és lenyeli a töpörödött uralkodót. Shrek és Fiona boldogan csókolják meg egymást és az átok megtörik: Fiona örökre ogrelány marad. Hatalmas lakodalmat csapnak, ahova az összes mesebeli lényt is meghívják, és boldogan élnek, míg meg nem halnak.
SZILAJ, A VAD VÖLGY PARIPÁJA [Spirit: Stallion of the Cimarron] 2002-ben bemutatott amerikai 2D-s számítógépes animációs film, amely a 6. DreamWorks-film rendezői Kelly Asbury és Lorna Cook. Az animációs játékfilm producerei Mireille Soria és Jeffrey Katzenberg. A forgatókönyvet John Fusco írta, a zenéjét Hans Zimmer szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyárátásban készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja zenés kalandfilm.
Amerikában 2002. május 24-én, Magyarországon 2002. június 4-én mutatták be a mozikban.
A történet egy fiatal musztáng kalandjairól szól, aki a 19. századi vadnyugaton él. A film hagyományos, kézzel rajzolt technikával készült, ami a Dreamworks kevésbé ismert műfajaihoz tartozik, továbbá a film az egyetlen 2D-s animációs film a Dreamworks-től, amit Oscar-díjra jelöltek a legjobb animációs film kategóriában. A díjat 2001-ben kapta meg először a Shrek, ami ugyancsak a Dreamworks filmje.
A történet Szilaj születésével kezdődik, aki vadnyugat távoli tájain jön világra, az Amerikai Nemzeti Parkok területén. Felcseperedve a vadlovak vezérévé válik, aki hősiesen védelmezi a ménesét. Egy nap különös eseményre lesz figyelmes a fennsíkon, s elhatározza, hogy a végére jár a dolognak; emberek érkezése veri fel a ménes nyugalmát, akik azért jöttek, hogy vadlovakat fogjanak be. Noha Szilaj ménese megmenekül, őt magát elfogják, és egy nyugati erődítménybe hurcolják, ami az Egyesült Államok indiánellenes háborúinak egyik létesítménye. A táborban a katonák megpróbálják betörni Szilajt hátaslónak, minden siker nélkül, a musztáng ledobja valamennyi lovast, aki a hátára ül. Az ezredes parancsára kikötik őt egy cölöphöz három napra, minden víz és élelem nélkül. Ekkoriban fognak el a katonák egy lakota indián fiút, akit hasonló büntetésre ítélnek, akárcsak Szilajt. A két fél között különös kapcsolat jön létre.
Közös erővel sikerül megszökniük a létesítményből, és némi viszontagság után Szilaj az indiánoknál köt ki. Az indiánok ugyancsak megpróbálnak felülni rá, de a musztáng továbbra is betörhetetlen marad. Megismerkedik egy Szelíd nevű kancával, aki Kis Patak, a lakota-fiú hátasa. Ő ébreszti rá Szilajt, hogy nem minden "kétlábú" egyforma, és akad köztük olyan, aki érdemes rá, hogy felüljön a lovak hátára. Kis Patak idővel már azon van, hogy elengedje Szilajt a köreikből, ám az indiánok faluját akkoriban éri támadás az amerikai katonák seregétől. Kis Patak élete csak Szilaj bátorságán múlik, a katonák ezredesével szemben. A musztángot végül elfogják a katonák, és igahúzó hátasok ezrei közé kötik, amiket az első transzkontinentális vasútvonal építésén dolgoztatnak Nebraska felé (épp arra, amerre Szilaj szülőföldje fekszik). A musztáng hősies tettet hajt végre: felszabadítja elnyomott lótársait, és még a vasútvonal munkálatainak egy részét is tönkreteszi bátor húzásával. Végül azonban a folyóba zuhan, ám Kis Patak kimenti őt, egyenlítve a szívességet, amit Szilaj tett érte.
Másnap mindkettejük megölésére az ezredes és katonái hajtóvadászatot indítanak. A Grand Canyonnál érik őket utol, ahol Szilajnak, minden erejét összeszedve, sikerül átugrania a hatalmas hasadékot; a mozdulat lenyűgözi az ezredest, s úgy dönt, megkegyelmez a musztángnak és a fiúnak. Ezután visszatérnek Kis Patak falujába, ahol a fiú úgy dönt elengedi Szilajt, és Szelídet is, hogy a kanca Szilajjal maradhasson. Mindnyájan nehéz búcsút vesznek egymástól. A két ló végül nagy boldogságban visszatér Szilaj ménesébe.
SZINBÁD - A HÉT TENGER LEGENDÁJA [Sinbad: Legend of the Seven Seas] 2003-ban bemutatott amerikai számítógépes animációs kalandfilm, a DreamWorks 7. animációs filmje. A stúdió 5. és egyben utolsó 2D-s animációs filmje. John Logan forgatókönyvéből Tim Johnson és Patrick Gilmore rendezte, zenéjét Harry Gregson-Williams szerezte. A mozifilm gyártója és forgalmazója a DreamWorks Animation.
Az Amerikai Egyesült Államokban 2003. július 2-án, Magyarországon 2003. július 17-én mutatták be a mozikban.
SHREK 2 [Shrek 2] 2004-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs filmvígjáték, amely a Shrek-sorozat második része, és a 2001-ben bemutatott nagysikerű Shrek című film első folytatása. A 8. DreamWorks-film rendezője Kelly Asbury és Conrad Vernon. Az animációs játékfilm producere David Lipman. A forgatókönyvet Andrew Adamson írta, a zenéjét Harry Gregson-Williams szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation és a Pacific Data Images gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg.
A film 2004. május 19-én került elsőként a nézők elé Amerikában, a magyar premier pedig 2004. július 1-jén volt a mozikban.
A Shrek 2. a történelem harmadik legnagyobb háromnapos nyitányával büszkélkedhet, valamint a legnagyobbal az animációs filmek körében 2004 legsikeresebb filmjeként.
Shrek és Fiona hercegnő nászútjukról visszatérve meghívást kapnak a hercegnő szüleitől Túl az Óperencián királyságába egy fényűző esküvői bálra, megünnepelvén az újdonsült házasságukat. Fiona azonban elfelejtette közölni szüleivel, Harold királlyal és Lilian királynéval, hogy egy ogréhez ment feleségül, és nem a jóképű Szőke Herceghez, akit a szülei szántak neki. A találkozás emiatt mindkét fél számára sok kellemetlenséggel jár, és Shrek kezdi úgy érezni, hogy Fiona már nem boldog mellette.
Amikor a Jótündér Keresztanya rájön, hogy Fiona Shrek felesége, emlékezteti Harold királyt az egyezségükre, miszerint segített neki, hogy boldogan éljen, amíg meg nem hal, cserébe azért, hogy Fiona hercegnő az ő fiához, Szőke herceghez menjen hozzá. Harold a Jótündér sürgetésére, valamint azért, mert nem tetszik neki a tény, hogy a veje ogre legyen, felbérli Csizmás Kandúrt, hogy az ölje meg Shreket. Ő azonban képtelen ezt megtenni, megkegyelmez az ogrénak, és a barátjává fogadja.
Shrek korábban kapott a Jótündér Keresztanyától egy névjegykártyát, hogy szükség esetén keresse fel az ő bájitalpalackozó üzemét, így Szamárral és Csizmás Kandúrral elmegy oda, hogy tanácsot kérjen Fiona boldogsága kapcsán. Ő gúnyosan csak annyit felel, hogy a klasszikus tündérmesék értelmében az ogrék nem élnek boldogan, amíg meg nem halnak. Shrek, Szamár és Kandúr távozás előtt ellopnak a raktárból egy bájitalt, amely állítólag isteni szépséggel ruházza fel nemcsak azt, aki megissza, de annak hű szerelmét is. Először Szamár kóstolja meg a bájitalt, de miután nem történik semmi, Shrek megissza a maradékot. Közben Jótündér Keresztanya tudomást szerez a bájital eltűnéséről, és kiötöl egy tervet, hogy ezt a saját céljaira fordítsa.
Shrek, Szamár és Kandúr az éjszakára egy istállóban húzódnak meg az eső elől, ahol Shrek és Szamár hirtelen furcsán érzik magukat, és eszméletlenül összeesnek. Ugyanez történik Fionával is a palotában. Reggelre Shrek megdöbbenve tapasztalja, hogy emberré vált, Szamárból pedig egy gyönyörű fehér paripa lett. Fiona szintén visszaváltozott emberi alakjába. A bájital címkéjéből megtudják, hogy a szer hatása csak éjfélig tart, és ahhoz, hogy végleges legyen, Shreknek meg kell csókolnia a szerelmét. Amikor visszatérnek a palotába, Shrek és Fiona találkozását megakadályozza a Jótündér, aki egy szobába záratja Shreket. Szőke Herceg ezalatt úgy tesz, mintha ő lenne az emberré változott Shrek, és erről sikeresen meggyőzi Fionát. A Jótündér manipulációjának hatására Shrek elhiszi, hogy Fiona sokkal boldogabb lesz Szőke mellett, ezért csalódottan elhagyja a palotát.
Shrek, Szamár és Kandúr a helyi kocsmában próbálják elűzni bánatukat, amikor meglátják Harold királyt álruhában a kocsma egyik hátsó szobájába menni, ahol Jótündér Keresztanya és Szőke Herceg várja. Odalopóznak kintről a szoba ablakához hallgatózni, és kiderítik, hogy Fiona nem kedvelte meg az új Shreket, amit a Jótündér úgy akar megoldani, hogy egy szerelmi bájitalt ad Haroldnak. Ha Fiona megissza és megcsókolja Szőkét, halálosan bele fog szeretni. Bár Haroldot kétségek gyötrik, hogy ilyet tegyen a saját lányával, a Jótündér fenyítése miatt rászánja magát. Szamár itt döbbenetében felkiált, s a beszélő állat láttán a Jótündér rájön, hogy Shrek és társai kihallgatták. Rájuk uszítja a lovagokból álló királyi rendfenntartókat, akik elfogják, és tömlöcbe vetik őket.
Shrek házában az ismerősei (Pinokkió, a Vak Egerek, a Gonosz Farkas, és Mézi a mézeskalács) a varázstükrön keresztül nézik a Shrek Herceg és Fiona Hercegnő tiszteletére tartott esküvői bált, ám Mézi megunja a műsort, és átvált egy másik csatornára. A Lovagok c. műsorban (a Zsaruk sorozat paródiája) meglátják, hogy egy daliás embert és egy fehér paripát, valamint egy macskát elfognak, miközben a férfi önmagát Shreknek, Fiona férjének vallja. Ennek tudatában útnak indulnak, hogy kiszabadítsák Shreket. Miután ez megtörtént, felkeresik a Nagylepényt, aki süt nekik egy gigantikus mézeskalácsot, Süttyőt. Shrek az ő vállán indul útnak a vár felé, hogy megakadályozza, hogy Fionát erőszakkal, egy bájital hatása alatt tegyék szerelmessé olyanba, akit nem szeret.
Shrek Süttyővel áttöri a kastély védelmi vonalát, majd Szamár hátán beront a bálterembe. Sajnos nem tudja megállítani Szőkét, hogy megcsókolja Fionát. Ő azonban, ahelyett, hogy beleszeretne, durván lefejeli Szőkét. Harold felfedi, hogy esze ágában sem volt megitatni Fionával a bájitalt. A Jótündér dühében arra készül, hogy a varázspálcájával elpusztítsa Shreket, ám Harold eléje ugrik. A páncélja visszaveri a varázslatot a Jótündérre, aki így szappanbuborékok formájában semmivé lesz. A halálával Harold is visszaváltozik békává, ami a valódi alakja. Mint kiderül, évekkel ezelőtt a Jótündér segített neki, hogy elnyerje Lilian szerelmét és emberré válhasson, de csak akkor, ha Szőke Herceg a veje lesz. Harold bocsánatot kér a tetteiért, és az áldását adja Fionára és Shrekre. Liliannak azt mondja, hogy sajnálja, amiért nem lehet olyan férfi, amilyet érdemel, mire a királynő azt feleli, még sose volt olyan közel ahhoz a férfihoz, mint most. Ezáltal rávilágít, hogy a szerelemben a belső érték számít, nem a külső.
Éjfél közeledtével Shrek felajánlja Fionának, hogy megcsókolja, és életük végéig szépek maradhatnak. Fiona azt feleli, hogy azt akarja, amit minden hercegnő: haláláig boldogan élni... de azzal az ogréval, akibe beleszeretett. Boldogon megölelik egymást, miközben a bájital hatása elmúlik, és visszaváltoznak eredeti alakjukba, beleértve Szamárt is. Őt ugyan elszomorítja a visszaváltozás, de Shrek megvigasztalja, hogy számára ő most is táltos paripa.
Ezután világraszóló ünnepséget csapnak, ahol mindenki boldogan táncol és énekel. A buli végeztével beállít Sárkány is, Szamár szerelme, és örömmel tudatja vele, hogy megszülettek kis sárkány-szamár keverék kölykeik.
CÁPAMESE [Shark Tale] 2004-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógép-animációs film, amely a DreamWorks 9. filmalkotása. A film a víz alatt, a halak világában játszódik, melynek főhőse egy kishal, akinek az élete fenekestül felfordul, mikor azt hazudja, hogy megölt egy cápát. A filmet Vicky Jenson, Bibo Bergeron és Rob Letterman hármas rendezte, s főbb szerepekben olyan színészek hallhatók, mint Will Smith, Robert De Niro, Renée Zellweger, Angelina Jolie és Jack Black. Az animációs játékfilm producerei Bill Damaschke, Janet Healy és Allison Lyon Segan. A forgatókönyvet Michael J. Wilson és Rob Letterman írta, a zenéjét Hans Zimmer szerezte.
Amerikában 2004. október 1-jén, Magyarországon 2004. október 28-án mutatták be a mozikban.
Bár a Cápamese a kritikusok tömegétől egyaránt negatív értékelést kapott, a film már a nyitóhétvégén 47,6 millió dolláros bevételt hozott, s a Dreamworks második legjobb filmjei között szerepelt, a Shrek 2. mögött. Rövidesen az egész Egyesült Államokban és Kanadában is a legjobb filmek között végzett, a második és a harmadik hétvégén is tartotta a 367 millió dolláros bevételt, világszerte pedig 75 millió dollárt hozott. Továbbá a film Oscar-díj jelölést is kapott, a "Legjobb Animációs Film" kategóriában.
Oszkár, csóró vakard-hal a helyi Bálnamosóban nyelvvakaróként gürcölve tölti mindennapjait, miközben gazdagságról és hírnévről álmodozik, és, hogy egy nap felkerül majd a Korál csúcsára, ahol azok élnek, akik "igazán számítanak". Oszkár legjobb barátja Angie, aki szintén a Bálnamosóban dolgozik, és szerelmes is belé, de nem meri neki bevallani az érzéseit. Oszkár hatalmas bajban van, több ezer halpénzes adósságot halmozott fel a főnökénél, Sykes-nál, aki most törleszteni akar, ezért két verőemberéhez, Ernie-hez és Bernie-hez, a laza medúzaikrekhez fordul, hogy szorongassák meg egy kicsit Oszkárt. Sykes-nak valójában azért van szüksége a pénzre, hogy védelmi biztosítást tudjon fizetni korábbi üzlettársának, a Korál nagy fehér főnökének, a rettegett Don Linónak, hogy továbbra is fent tudja tartani vállalatának biztonságát. Oszkár kétségbe esik, mivel csupán egy napja van, hogy visszafizesse minden tartozását különben vége. Angie, hogy segítsen neki, odaadja Oszkárnak a nagymamájától kapott igazgyöngyét, amelyből ki tudja fizetni a szükséges összeget. Eközben Don Lino a visszavonulására készül, és hogy a családi váltakozást átadja két fiának, Frankinek és Lennynek. Míg idősebbik fivére Franki, vérbeli kegyetlen ragadozó, olyan cápa, akire büszke lehet az apja, Lenny, más mint a többiek (ugyanis vegetáriánus) és képtelen lenne ártani, akárcsak egy élőlénynek is. Don Lino azonban semmikép sem törődik bele, hogy a fia mássága árnyékot vessen rá, ezért Lennyt Frankei gondjaira bízza, hogy tanítsa meg rá, hogy él egy igaz cápa.
Oszkár elmegy a lóverseny ügetőre, a Sykes-al megbeszélt találkozóra, hogy átadja neki a pénzt, ám miközben odafelé tart, meghallja, hogy egy új csikóhal indul a futamon, aki biztos befutó, s kétszáz fizet az egyhez. Oszkáron úrrá lesz a vagyon utáni sóvárgás, és hogy imponáljon egy feltűnően gyönyörű hallánynak, Lolának, az összes pénzt felteszi a Mázlista nevű csikóra. Azonban megérkezik Sykes, aki mikor tudomást szerez Oszkár szándékáról, dühös lesz, s nyilvánosan szégyenbe hozza őt Lola előtt, aki mikor ráeszmél, hogy Oszkár csak egy jelentéktelen melós, többé tudomást se akar szerezni róla. Amikor elkezdődik a verseny, az Oszkár által megtett Mázlista kezdetben csak bukdácsol, de idővel az élre tör és átveszi a vezetést – egészen addig, míg az utolsó pillanatban fel nem bukik a cél előtt és elveszti a versenyt. Sykes szörnyű haragra gerjed, és megparancsolja Ernie-nek és Bernie-nek, hogy vigyék Oszkárt az óceán fenekére és ott intézzék el.
A két medúza meg is teszi, az óceán mélyén lekötözik Oszkárt és azzal szórakoznak, hogy a csápjaikkal különböző csípéseket gyakorolnak rá, ám megzavarják őket a közelben ólálkodó cápák, és olajra lépnek. Franki, látva a fenéken vergődő Oszkárt, arra biztatja Lennyt, hogy egye meg, de Lennynek megesik a szíve a szegény kishalon, így elengedi őt, miközben úgy tesz, mintha megette volna. Franki azonban rájön a cselre, s ő maga veszi üldözőbe Oszkárt, hogy felfalhassa. Már majdnem be is kapja, mikor hirtelen egy hatalmas vasmacska ereszkedik le a felszínről, ami Frankire zuhan. Lenny megszabadítja őt a horgony súlyától, de Franki végül öccse uszonyai között kileheli lelkét. Lenny hibásnak érzi magát, és félve attól, hogy a családja mit szól majd, úgy dönt világgá szökik. Az élettelen cápatest mellett maradt Oszkárról pedig mindenki úgy hiszi ő maga ölte meg a cápát. Hamarosan az egész Korálon hősként tekintenek rá a tette miatt, a Cápaölő nevet adják neki, s a Koráll hivatalos védelmezőjének nevezik ki. Oszkár ettől kezdve mindent megkap, amiről csak álmodott: sikert, hírnevet, vagyont, és felkerül a Koráll csúcsára, egy hatalmas penthouse-i villába, ráadásul népszerűsége révén Lola kegyeibe is sikerül visszaférkőznie. Azonban Don Lino véres bosszút akar állni azon, aki elvette a fia életét, s mikor tudomást szerez a Cápaölőről, megfogadja, hogy elkapja és megöli őt, bármibe is kerül.
A hazugságra akkor kezd fény derülni, mikor Oszkár bújtatni kezdi, a kóborló utakra tévedt Lennyt, aki a történtek miatt nem mer az apja szeme elé kerülni. Rövidesen rájön, hogy Lenny kinek is a fia valójában, és hogy Don Lino cápái a Cápaölő nyomában vannak, hogy levadásszák őt. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Angie is rájön az igazságra, a szemfüles Lennytől. Hogy a további következményeket elkerüljék Oszkár és Lenny egy tervet eszel ki: nyilvánosan megrendezik a Cápaölő és a vérszomjas cápa nagy csatáját az egész Korall szeme láttára. A jelenetnek szemtanúi lesznek Lino cápái is, akik ezt látva úgy hiszik, hogy a Cápaölő Lennyvel is végzett, s rémülten hagyják el a Korállt. Az óriási haltömeg kitörő ujjongással ünnepli a hős Oszkárt, egyedül Angie csalódott, különösen, mikor megpillantja igaz szerelmét egy másik lánnyal csókolózni. Később emiatt vitába is keveredik Oszkárral, s végül bevallja neki, hogy mit érez iránta, de elmondja, hogy a hazugságai miatt csalódás lett a számára. Oszkár magába fordulva elgondolkozik, rádöbben mi is számára igazán a fontos, s ezen felismerése alapján végül szakít Lolával, akiről kiderül csöppet sem olyan, mint amilyennek látszik; durván megfizet udvarlójának, amiért dobta.
Oszkár másnap meg akarja ajándékozni Angiet és szerelmet vallani neki, de helyette csak egy üzenetet talál Lino cápáitól, hogyha viszont akarja látni Angeit, jelenjen meg a tárgyaláson a cápák főhadiszállásán, egy rozzant tengeralattjárón. Oszkár Sykes és a delfinnek álcázott Lenny társaságában megy el a gyűlésre, ahol feszülté válik a hangulat. Don Lino látszólag zsarolni akarja Oszkárt a fogságban tartott Angievel, Oszkár azonban megjátssza magát és Lennyt utasítja, hogy egye meg, aki azonban nem bírja ki a halízt a szájában, így kiköpi. Lino végül felismeri a fiát, akinek jellemváltozását és eltűnésért szintén Oszkárt hibáztatja s vadul üldözőbe veszi, hogy végleg elintézze. A hajsza a Bálnamosóban ér véget, ahol Oszkár szemtől-szembe kerül Linóval. Ádáz harc veszi kezdetét, melyből végül Oszkár kerül ki győztesként, aki csapdába ejti Linót a mosóban (és tévedésből Lennyt is.) Újra mindenki a Cápaölőt ünnepli hősként, de Oszkár végül bevallja az igazat, s szavaival még a nagy Dont is sikerül meggyőznie, hogy szeresse a fiát olyannak, amilyen, aki felülkerekedve méltóságán bocsánatot kér Lennytől, és megöleli őt. Oszkár végre elmondhatja az érzéseit Angeinek, és megcsókolja. A megható jelenetet végignézi az egész Koráll, ahol végül Don Lino kijelenti, hogy a cápák és halak között mostantól "nincs gáz".
Nem sokkal később Oszkár lesz a Bálnamosó társtulajdonosa Sykes-al együtt (ami mostantól cápáknak is nyitva áll), s őrült zenés bulizás veszi kezdetét, Angie és Oszkár pedig egy párrá válnak, és elkezdik új boldog életüket.
MADAGASZKÁR [Madagascar] 2005-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs kalandfilm-vígjáték, amely a 10. DreamWorks-film és a Madagaszkár-filmtrilógia első része. Az animációs játékfilm rendezője Eric Darnell és Tom McGrath, producerei Mierille Soria és Teresa Cheng. A forgatókönyvet Mark Burton, Billy Frolick, Eric Darnell és Tom McGrath írta, a zenéjét Hans Zimmer szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation és a Pacific Data Images gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg.
Amerikában 2005. május 27-én, Magyarországon 2005. június 9-én mutatták be a mozikban.
Alex, Marty, Melman és Gloria a New York-i Central Park Zoo lakói. Egy nap Marty szemtanúja lesz négy, magukat akcióhősnek képzelő pingvin szökési kísérletének, és a fejébe veszi, hogy ő is megszökik. Három barátja a nyomába ered, míg végül a Grand Central Terminalon utolérik. Itt találnak rájuk a gondozók, és visszaviszik őket az állatkertbe.
Ám az állatvédők a szökési kísérletet úgy értelmezik, hogy az állatok vissza akarnak térni a vadonba. Így aztán hőseink hamarosan egy hajón találják magukat, amely Afrika felé tart. A pingvinek itt is megszöknek, és eltérítik a hajót az Antarktisz felé. Alexék ládája a tengerbe zuhan, és Madagaszkár szigetén ér partot.
A városi állatok először azt hiszik, a San Diegó-i állatkertbe vitték őket, mígnem összetalálkoznak a helyi lakosokkal, a makikkal, akik felvilágosítják őket, hogy ez bizony a Vadon. Marty boldog, hogy teljesült a kívánsága, Alex ezzel szemben eleinte haza akar jutni. Később mégis megbékél az új helyzettel.
Új probléma merül azonban fel, mikor Alex ragadozó ösztönei felébrednek. Az oroszlán rátámad a barátaira, és először nem érti, miért tette, míg a makik fel nem világosítják, hogy ő ragadozó. Alex visszavonul a sziget egy magányos szegletébe.
A pingvinek hajója mindeközben kifut Madagaszkár partjaira. Marty-ék úgy határoznak, hazatérnek New Yorkba, ezért elindulnak megkeresni Alexet, azonban megtámadják őket a vérengző fosszák. Szerencsére Alex ráébred, hogy a barátai fontosak neki, és elüldözi a fosszákat. A film végén a makik hatalmas bulit csapnak, Alex a pingvinek jóvoltából rájön, hogy jobban szereti a halat, mint a húst. Ezután a négy barát felszáll a hajóra, de a pingvinek nem szólnak nekik, hogy kifogyott az üzemanyag.
WALLACE ÉS GROMIT ÉS AZ ELVETEMÜLT VETEMÉNYLÉNY [Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit] 2005-ben bemutatott brit–amerikai gyurmafilm, amely az Aardman Animations és a DreamWorks Animation koprodukciója, és a 11. DreamWorks-film. A rendezője Steve Box és Nick Park, a producerei Claire Jennings, Peter Lord, Carla Shelley és David Sproxton, a forgatókönyvírói Mark Burton és Bob Baker, a zeneszerzője Julian Nott. A mozifilm az Aardman Animations és a DreamWorks Animation gyártásában készült, és ugyancsak a DreamWorks Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja filmvígjáték.
Amerikában 2005. október 7-én, Nagy-Britanniában 2005. október 14-én, Magyarországon 2005. október 24-én mutatták be a mozikban.
TÚL A SÖVÉNYEN [Over the Hedge] 2006-ban bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs filmvígjáték, amely a 12. DreamWorks-film. Az animációs játékfilm rendezője Tim Johnson, producerei Bonnie Arnold és Christian Kubsch. A forgatókönyvet Len Blum, Lorne Cameron, David Hoselton és Karey Kirkpatrick írta, a zenéjét Rupert Gregson-Williams szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. A mozifilm az azonos című amerikai képregény alapján készült. A DreamWorks stábja jegyzi, ugyanazok, akik a sikeres Shrek, Shrek 2 és Madagaszkár című filmet készítették.
Amerikában 2006. május 19-én, Magyarországon 2006. július 6-án mutatták be a mozikban.
Stikli, a mosómedve (eredeti hangja Bruce Willis) kiválóan alkalmazkodott az emberekhez: egy autópálya-pihenőhely automatáit, szemeteseit és az asztalokon hagyott ételmaradékokat dézsmálja meg éjjelente. Ezúttal azonban nem jár sikerrel, mert az egyetlen otthagyott chipses zacskó elakad az automata adagolójában. Stikli félelmén úrrá lesz az éhség, és elhatározza, hogy a téli álma utolsó hetét alvó hatalmas fekete medve, Vince (eredeti hangja Nick Nolte) barlangjából csen eledelt. Sikerrel is jár, azonban az ott felhalmozott hatalmas mennyiségű – és természetesen emberi eredetű – étel láttán elhatalmasodik rajta a mohóság, ezért szinte minden ételt megpróbál ellopni, ám amikor már úgy érzi, végzett, Vince felébred. Mielőtt azonban megenné Stiklit, az élelemmel megpakolt kiskocsi legurul a domboldalon, és keresztülmegy rajta egy kamion.
Vince még egy hétig alussza téli álmát, és ennyi időt ad Stiklinek, hogy piros kiskocsistul és kék hűtőtáskástul összeszedje neki a tönkrement élelmet, különben megtalálja és megeszi őt. Az elkeseredett mosómedve egy újonnan épült, egyenházakból álló kertváros, az El Rancho Camelot (magyarul: A jobb élet kapuja) nevű lakópark felé veszi az irányt, hogy ott próbáljon szerencsét. Útja egy apró erdőszeleten vezet keresztül, ami megmaradt a lakópark építése után. Itt ekkoriban ébred fel egy kis, családias közösség: Verne, a megfontolt teknős (Garry Shandling), Hamilton/Hami, egy hiperaktív vörös mókus (Steve Carell), Stella, a mogorva csíkos bűzösborz-hölgy (Wanda Sykes), egy álmeghalást profin űző, színészi vénával megáldott oposszumpapa, Ozzie (William Shatner) és lánya, Hanga (Avril Lavigne), valamint egy öttagú urzoncsalád. Mikor már éppen ennivaló után néznek, döbbenten felfedezik, hogy erdejük beszűkült, és egy félelmetes zöld fal magasodik a szélén. A sövényt elnevezik Pityunak, mert úgy nem olyan félelmetes számukra. Miután Verne fájdalmas felfedezőutat tesz a túloldalon emberek, kutyák és autók közt, eltökélik, hogy nem kelnek át többet.
Élelmük azonban alig maradt, és az őszig tartó időszakot gyűjtögetéssel kéne tölteniük. Ekkor toppan be az emberek világában járatos Stikli, aki határozottságával és a könnyen beszerezhető, finom táplálék lehetőségének felvillantásával nyomban átveszi az irányítást a folyton csak aggályoskodó Verne-től. A társaság hamarosan igen szemtelen lopkodásba kezd, hogy titokban Vince minden óhaja teljesülhessen, de közben Stiklit egyre jobban kínozza a lelkiismeret-furdalás, hogy ezzel kihasználja őket. Az étel határidőre ugyan összegyűlik, de a pozíciójára féltékeny és becsületes Verne közreműködésének köszönhetően, egy nagy robbanás kíséretében odavész az egész. A pótlásra nem marad sok idő, ráadásul a kiszemelt ház tulajdonosa nem más, mint a lakókörzet több mint öntudatos elnöke, aki egy ideje a leghatékonyabb – és az összes államban illegális, kivéve Texas – lézeres riasztó- és megsemmisítőberendezést – a "Prémek rémét" – szereltette fel kertjében, mindemellett az Ellenféreg nevű kártevőspecialista is a környéken járőrözik.
Még aznap éjjel Verne-nek és Stiklinek sikerül rendezniük nézeteltéréseiket, s ezáltal Verne is hajlandó lesz együttműködni a csapattal, hogy a tönkrement élelmet egy éjszaka alatt pótolják. Az elnökasszony házába való bejutás sikeres lesz, az étel is újra összegyűlik, de másnap reggel, mikor már éppen távoznának, Stiklin kívül mindenkit elkap az Ellenféreg. Stikli ígyhát leszállítja az éppen odaérkező Vincének a kiskocsis-hűtőtáskás-chipses rakományt, de miközben a medve a gerinctelenség előnyeit ecseteli számára, felülkerekedik benne a lelkiismeret, és – ismét az összegürcölt étel pusztulásával járó – mentőakciót indít. Ennek keretében a koffeinnel felturbózott, alapjáraton is félelmetesen pörgő Hami és Verne levehető páncélja segítségével végül Stikli is családtag lesz, a bűzösborz és az elnökasszony perzsamacskája összejönnek, és mind az elnökasszony, mind az Ellenféreg, mind pedig Vince megérdemelt büntetést kap: a medve a Sziklás-hegységbe kerül, az illegális berendezés miatt letartóztatják a nőt, a szintén letartóztatott Ellenférget pedig végül az elnökasszony szomszédjának játékmániás debil rottweilere veszi kezelésbe…
A vége-főcím után egy jelenetet látunk, amelyben Stikli immáron újdonsült családjával próbál ételt szerezni ugyanabból az automatából, amellyel egymaga is próbálkozott a film elején… több-kevesebb sikerrel.
ELVITTE A VÍZ [Flushed Away] 2006-ban bemutatott brit–amerikai 3D-s számítógépes animációs kalandfilm-vígjáték, amely az Aardman teljes egészében számítógéppel animált filmje, a megszokott stop-motion technika ellenében, és a DreamWorks 13. filmalkotása. Az animációs játékfilm rendezői David Bowers és Sam Fell, a producerei Cecil Kramer, Peter Lord és David Sproxton. A forgatókönyvet Dick Clement, Ian La Frenais és Simon Nye írta, a zenéjét Harry Gregson-Williams szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation és a Aardman Animations gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg.
Az Amerikai Egyesült Államokban 2006. november 3-án, Magyarországon 2006. november 30-án mutatták be a mozikban.
Az Elvitte a víz az utolsó együttműködés az Aardman és a DreamWorks között, „kreatív különbségekre” hivatkozva.
Roddy St. James egy felsőosztálybeli házipatkány, aki egy kensingtoni luxuslakásban éli mindennapjait. Mikor egy közönséges, Sid nevű patkány a csatornából feljut a mosogató csövein keresztül, s úgy véli, megütötte a főnyereményt, Roddy, hogy megszabaduljon tőle, azt a tervet eszeli ki, hogy megmutatja újdonsült, nemkívánatos lakótársának a „jacuzzit”, ami valójában a vécécsésze. Lehet, hogy Sid egy nemtörődöm naplopó, ám csatornapatkány, így nem esik nehezére felismernie egy WC-t. A kövér rágcsáló megjátssza magát, majd egy hirtelen mozdulattal belöki Roddyt és lehúzza, egyenesen London csatornái között elterülő földalatti patkányváros forgatagába. Itt találkozik Roddy Rita Malone-nal, a vakmerő patkánylánnyal, aki a Jammy Dodger nevű hűséges hajójával szeli a csatornák szennyvizeit. Rita kezdetben egyáltalán nem szíveli Roddyt, ám az események egymás mellé sodorják őket: a galád Varangy Ritára küldi csatlós patkányait, Tüskét és Albínót, mivel a lány korábban visszalopta tőle édesapja értékes rubinját. Varangy – aki előkelő angol lévén megvet minden rágcsálót – jégre akarja tenni két foglyát…szó szerint. Azonban ezen szándékában kudarcot vall, s a helyzet megváltozik: a szökéshez Rita magával visz egy egyedi módon megalkotott elektromos kábelt, amit később övként használ. Fogalma sincs róla, milyen fontos e tárgy Varangynak, aki nélküle nem képes megnyitni a zsilipkaput, hogy megfullassza az összes élő patkányt a városban, s benépesítse milliónyi ebihalával.
Miután sikerül lerázniuk Varangy patkányait, Roddy rájön, hogy a rubin hamisítvány, és eltöri, hogy ezt bebizonyítsa Ritának. A lány igen mérges lesz rá, de vigaszt lel abban, hogy Roddy megígéri neki: ha segít a hazajutásában, cserébe több drágakövet is ad neki. Rita hazalátogat családjához, mielőtt nekivágnak az útnak, s a több tucat lelket számláló házban Roddy is meleg fogadtatásban részesül.
Tüske és Albínó újabb próbálkozásra sem tudja elfogni a két patkányt, így Varangynak nincs más választása, mint Franciaországba küldeni kuzinjáért – a hírhedt, noha kissé szórakozott és ütődött zsoldosért, akit úgy ismernek, Le Béka. Le Béka magával hozza csatlós békáit, hogy végezzenek a Roddy-Rita párossal és visszaszerezzék a kábelt. Már majdnem sikerrel járnak, mikor Rita elragadja a tárgyat a felhőtlenül örvendező Le Béka kezei közül, miközben Roddyval egy ejtőernyőként alkalmazott zacskóba kapaszkodva kilavíroznak a csatornákból a város fölé, miután Rita szeretett hajóját elnyeli a víz. A patkányok sikeresen landolnak Roddy lakásában.
Roddy megtartja ígéretét és Ritának ad két értékes ékkövet. A lány úgy hiszi, a házban Roddynak barátai és rokonai is élnek, mígnem meglátja a ketrecét és ráébred, hogy az előkelő élethez szokott patkány egy házikedvenc. Sid továbbra is folytatja ámokfutását a lakásban, s mikor feltűnik a színen, Roddy mint öccsét, „Rupertet” mutatja be Ritának. Szerencsétlenségére azonban ők ismerik egymást. Rita csalódottan elbúcsúzik Roddytól, és visszamegy a csatornába.
A lakásban maradt két patkány a futball világdöntőt bámulja, mikor Sid elmondja Roddynak, hogy nem akar többet inni a félidőig, mert így is már vissza kell tartania vizeletét. Roddy ekkor rájön a Varangy tervére: félidőben az összes ember megrohamozza a mellékhelyiséget és egyszerre húzzák le a vécét. A varangy a kábel segítségével megnyitja a zsilipkaput, így a rengeteg, egyszerre zúduló víz elárasztja Patkopoliszt. Roddy megbízza Sidet, hogy legyen jó a házban lakó kislányhoz, ha hazajön, ő pedig ismét a csészébe veti magát, hogy megmentse a város lakóit. Ritát időközben sikerült elfogniuk a cselszövőknek, így a vezeték ismét Varangy birtokába került. Roddy megmenti a lányt, elmés ötleteivel pedig sikerül megfagyasztania az árhullámot, mielőtt a szurkolók seregére dőlne az utcán.
Roddy segít Ritának megépíteni a Jammy Dodger II-t, és nekivág a vizeknek az egész családdal, hogy elkezdje új életét.
Rövidesen kiderül, Roddy épp jókor hagyta hátra régi otthonát. Gazdája ugyanis hazaérkezve új „baráttal” lepi meg az ott tartózkodó Sidet – egy macskával!
HARMADIK SHREK [Shrek the Third] 2007-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a Shrek-sorozat harmadik része. A 14. DreamWorks-film rendezője Chris Miller. Az animációs játékfilm producere Aron Warner. A forgatókönyvet Jeffrey Price és Peter S. Seaman írta, a zenéjét Harry Gregson-Williams szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja zenés filmvígjáték.
A produkció a hatalmas világsikernek örvendő animációs film, a Shrek 2. közvetlen folytatása. Andrew Adamson, az előző rész egyik rendezője és írója ezúttal csak vezető produceri teendőket lát el, a direktori székbe az első filmjét vezénylő Chris Miller ült. A szereplők hangját szolgáltató színészgárda kivétel nélkül visszatért.
A film 2007. május 18-án került elsőként a nézők elé Amerikában, a magyar premier pedig 2007. június 14-én volt a mozikban.
Harold király, Túl az Óperencián uralkodója haldoklik, így eljön az idő a trónörökös számára, aki nem más, mint a király lányának hitvese, Shrek. A mogorva ogrének azonban esze ágában sincs lemondani hőn szeretett mocsaráról a trón javára, mivel minden vágya az, hogy végre visszatérhessen otthonába, s végre kettesben legyen feleségével. A király végső szavaival elárulja az utolsó királyi sarj nevét, aki utódja lehetne. Harold békakirály szomorú és borongós búcsúztatója után Shrek, Szamár és Csizmás Kandúr elköszönnek szeretteiktől, s hajóval útra kelnek, hogy felkutassák Artie-t, Fiona kuzinját. Fiona a távolodó bárka után kiáltja, hogy gyereket vár, s ez bizony nincs a gondtalan életet kedvelő Shrek ínyére.
Mindezalatt Szőke Herceg, aki egy fogadó színpadán kénytelen szórakoztatni a vendégeket, bosszút esküszik Shrek ellen, s a trón elfoglalására sző tervet. Ellátogat a gonosz meseszereplők törzshelyére, hogy összetoborozza őket elhatározása megvalósítására. Nem látják ott szívesen, de ráébreszti őket, igenis van okuk együttműködni vele, hogy egyszer ők legyenek azok, akik addig élnek, míg meg nem halnak. Hook kapitány, a gonosz mostoha, Küklopsz, Rumpelstiltskin és a többiek tehát mellészegődnek.
A palotában Fiona királyi barátnői, Csipkerózsika, Hamupipőke, Hófehérke és Rapunzel, édesanyja, Lilian királyné és Doris, a csúnya mostohatestvér a baba érkezése alkalmából ajándékokkal halmozzák el Fionát. Megjelenik Pinokkió, Mézi, a Farkas és a három kismalac is. Szőke és csapata inváziója hirtelen éri Túl az Óperencián udvarát, Szamár kedvesét, Sárkányt hamar ártalmatlanná teszik, s bár egy időre sikerül elmenekülniük, Rapunzel árulása következtében Fiona és a többi hölgy is rács mögé kerül. Túl az Óperenciánban a gonosz meselények veszik át az uralmat.
Eközben Shrek, Szamár és Csizmás elérnek az iskolába, ahol Artie tanul. Rövidesen kiderül, ő a legnagyobb lúzer a vidéken. Shreket azonban ez nem gátolja, a lényeg, hogy ne kelljen trónra ülnie. Négyesben indulnak tehát vissza Túl az Óperenciánba, ám a hazaúton Szamár és Csizmás Kandúr fecsegése ráébreszti Artie-t, hogy királynak lenni nem csak móka és kacagás; eszében sincs pestissel és fekélyekkel megbirkózni, így vissza akar térni otthonába. Shrekkel a kormánykeréken vitatkoznak, mígnem a hajó zátonyra fut. Partot érve gyalog folytatják az utat, ám Artie-nak már egyáltalán nem fűlik a foga a királyi élethez. Nemsokára elérnek egy tisztásra, ahol Merlin, az Artie iskolájából mentális problémái miatt száműzött idős és szórakozott varázsló viskója áll. A tisztáson térnek nyugovóra, azonban álmukat Hook kapitány és élő fákból álló bandája zavarja meg. Sikerül megfutamítaniuk őket, de tudják, hogy otthon nagy baj van. Merlint kérik meg, hogy segítse őket haza Túl az Óperenciánra, ám a hóbortos varázsló nem vállalja, mígnem Artie előadja sírós-könyörgős magánszámát. A négy útitárs visszajut a palota közelébe, azonban Szamár és Csizmás egymás testében landol.
Shrek megtudja Túl az Óperencián utcáira érve, hogy Szőke estére színielőadást tervez, melynek fénypontjaként végezni akar vele. Elmegy a trónbitorló öltözőjébe, azonban mikor Artie is feltűnik a színen, rosszra fordulnak a dolgok. Mivel a fiú a trón várományosa, Szőke karddal fenyegeti, így Shrek kénytelen olyan eszközt bevetni élete megmentéséért, amivel megbántja Artie-t. Shreket láncra verik az előadás kezdetéig, Szamár és Csizmás pedig Fiona és barátnői mellé kerül. Mikor Fiona meghallja, mi vár férjére, cselekvésre buzdít. Mindenki nagy meglepetésére, édesanyja két vastag kőfalat is lefejel, s így kijutnak a várbörtönből. A hölgyek harci és csábítási fortélyaikat bevetve az erdő felől jutnak be a kastélyba, míg Szamár és Kandúr, Pinokkió és a többiek kiszabadítására indul. A színpadon már folyik Szőke magánszáma, melyben Rapunzel a megmentendő hajadon, a legyőzendő szörnyeteg pedig Shrek, még mindig bilincsben. Mikor az ogre felemelkedik a színpad alól, gúnyt űz Szőkéből, amin a közönség igazán kedélyesen nevet. A legjobb pillanatban érkezik a felmentősereg, ám Szőke füttyent gonosz mesecsatlósainak, akik mindjárt kardot rántanak mindenkire. Ekkor tűnik fel Artie, akit korábban Szamár és Kandúr felvilágosítottak róla, hogy Shrek az életét mentette meg akkor, mikor úgy vélte, megsértette őt. Az ifjú a kérdést szegezi a gonoszoknak: miért ne lennének most végre egyszer jók, ha valóban erre vágytak? Szavai meggyőzik őket, így Szőke egyedül támad Shrekre, azonban elvéti akcióját, s így alul marad a küzdelemben – és egy igen nagy súlyú díszletelemmel szemben. Artie meghozza döntését, s fejére helyezi a koronát. A színház közönségének soraiban ott van Merlin is, aki megpróbálja visszavarázsolni Szamárt és Csizmást Kandúrt saját testébe, több-kevesebb sikerrel.
Shrek és Fiona végre valahára hazatérnek mocsarukba, s hamarosan három gyermekük születik. Ketten együtt – no és Szamár és Kandúr hathatós közreműködésével, főként a gyermekek játékaként – élvezettel merülnek el a nevelésükben, Shrek pedig rájön, hogy az apaszerep mégsem olyan ördöngösség, mint hitte.
MÉZENGÚZ [Bee Movie] 2007-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a 15. DreamWorks-film. Rendezői Steve Hickner és Simon J. Smith. Az animációs játékfilm producerei Jerry Seinfeld és Christina Steinberg. A forgatókönyvet Jerry Seinfeld, Spike Feresten, Barry Marder és Andy Robin írta, a zenéjét Rupert Gregson-Williams szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja kalandos filmvígjáték.
Amerikában 2007. november 2-án, Magyarországon 2007. december 6-án mutatták be a mozikban.
A DreamWorks Animation vígjátéka az első film, aminek forgatókönyvét Seinfeld írta (aki egyúttal produceri feladatot is ellátott), három társával. A szereplők és a stáb között többen is akadnak, akik a humorista régóta futó, NBC-s Seinfeld című sitcomjának munkatársai voltak, így Spike Feresten és Andy Robin írók, illetve Michael Richards, Patrick Warburton és Larry Miller komikusok.
A tanulmányaival frissen végzett méhecskét, Barry Bee Bensont csalódottsággal tölti el, hogy csak egyetlen karrierlehetőség áll előtte – a mézkészítés. Mikor először merészkedik a külvilágba a kaptárból, megszegi a méhek világának egyik alapvető törvényét, s szóba áll egy emberrel, Vanessával, a New York-i virágárussal. Megdöbbenéssel tölti el a felfedezés, hogy az emberek évszázadok óta lopják és eszik a méhek mézét, s világossá válik előtte, hogy mire hivatott valójában az életben: a világot rendbe kell tennie, az emberiséget be kell perelnie a drága méz eltulajdonításáért. A pert megnyeri, így a létező összes mézet lefoglalják és visszaszolgáltatják a méheknek. Ám most, hogy a méhek hatalmas ellátmányra tettek szert, a munka fölösleges, s a dolgozók elvesztik állásukat, így a szorgos méhek kénytelenek pihenéssel tölteni dolgosnak szánt mindennapjaikat. Barry arra is ráébred, hogy ha a méhek a szükség hiányában nem porozzák be a virágokat, a növények elpusztulnak. Hogy a dolgokat visszazökkentsék a helyes kerékvágásba, Barrynek és Vanessának meg kell találnia a módot a virágok újbóli beporozására és a méhek munkaellátására, mielőtt a természeti egyensúly végleg megbicsaklik.
KUNG FU PANDA [Kung Fu Panda] 2008-ban bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs harcművészeti filmvígjáték, a Kung Fu Panda-sorozat első része. A 16. DreamWorks-film rendezője Mark Osborne és John Stevenson. Az animációs játékfilm producere Melissa Cobb. A forgatókönyvet Jonathan Aibel és Glenn Berger írta, zenéjét John Powell és Hans Zimmer szerezte.
A történet egy ügyetlen pandáról szól, aki arról álmodik, hogy kungfu-harcos lesz. Noha a koncepció már legalább 1993 óta létezett, a film ötletét csak évekkel később fogalmazta meg Michael Lachance, a DreamWorks Animation egyik ügyvezetője. A munkálatok 2004-ben kezdődtek meg, a világpremierre pedig a 61. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon került sor 2008. májusában.
Az észak-amerikai mozik 2008. június 6-ától tűzték műsorra, míg a magyar bemutató július 3-ára esett. A Kung Fu Panda a DreamWorks Animation stúdióiban készült, a kaliforniai Glendale-ben, s Amerikában a Paramount Pictures hozta forgalomba.
Po, a panda lúd apja gombóc-éttermében dolgozik, de titkon vad álmokat dédelget: a kungfu megszállottjaként nagyszerű harcossá szeretne válni, ám súlya és ügyetlensége úgy tűnik, ezt elérhetetlenné teszi; Mr. Ping reméli, hogy Po egy napon átveszi éttermét, s akkor majd megosztja vele a recept titkos összetevőjét.
Oogway mester, a teknős álmot lát, melyben a gonosz hópárduc, Tai Lung – aki egyben Oogway tanítványának, Shifu mesternek volt növendéke egykoron –, megszökik börtönéből, s visszatérve a Béke Völgyét fenyegeti. Shifu elküldi hírvivőjét, Zenget a Chorh-Gom börtönbe, hogy erősítsék meg az őrséget, Oogway mester pedig elrendeli a ceremónia megrendezését, melyen kiválasztja a mindenható Sárkányharcost, aki legyőzheti Tai Lungot. Mindenki előtt nyilvánvaló, hogy ezen megtisztelő cím viselője az Őrjöngő Ötösből – Tigris, Majom, Sáska, Vipera és Daru – fog kikerülni, Shifu kiválóan képzett harcművészeti ötösfogatából.[5] Mialatt az Ötös bemutatót tart a Völgy összegyűlt népének, Po késve érkezik meg, így kint reked a fallal körülvett palotatérről. Több próbálkozás után végső kísérletként a bejutásra, tűzijáték-rakétákat köt egy székhez, s azzal repül be az arénába. Hirtelen felbukkanása által inspirálva, Oogway mester Pót nevezi ki a Sárkányharcosnak. A panda tiltakozása és Shifu átgondolási javaslata ellenére, Oogway kitart döntése mellett. A felháborodott Shifu mindent megtesz, hogy lehordással és megalázással feladásra bírja Pót. Az Ötös hasonlóan megveti, és haszontalan betolakodónak tekinti őt. Annak ellenére, hogy világosak számára Shifu szándékai, és mélyen bántónak érzi hősei iránta mutatott lenézését, Po kitart álma megvalósítása mellett, hogy több legyen belőle, mint egy semmirekellő, akinek gondolja magát. Po végül elfogadtatja magát az Ötössel (Tigris kivételével), köszönhetően makacsságának, konyhatudományának és jó humorának. Tigris felvilágosítja a pandát, hogy Shifu kölyökkorától nevelte fel Tai Lungot, s fiaként bánt vele. Mikor azonban Oogway nem nevezte ki Sárkányharcosnak, Tai Lung éktelen haragra gerjedt, s pusztításba kezdett a Völgyben. Megkísérelte magához venni a hatalmas erőt biztosító tárgyat, a Sárkánytekercset, s ugyan Shifu próbálta útját állni, mégsem tudott ártani annak, akit ő maga teremtett. Tai Lungot így Oogway mester fékezte meg, s börtönbe küldte. Tigris közli Póval, hogy Shifu sosem szeretett senkit annyira korábban, mint Tai Lungot, s azóta sem.
Ezalatt Zeng küldetése a visszájára fordul: mikor a börtön túlzottan elbizakodott biztonsági főnöke, Vanchir parancsnok körbevezeti, véletlenül a szökéshez segíti Tai Lungot. Tai Lung megparancsolja Zengnek, hogy vigye hírét érkezésének. A Béke Völgyében, miután utolsó kívánságaként megígértette Shifuval, hogy kungfumestert farag Póból, Oogway mester eltávozik. Mikor azonban Po tudomására jut, hogy meg kell küzdenie Tai Lunggal, menekülőre fogja. Shifu megállítja, s ígéretet tesz rá, hogy kitanítja, ha tényleg elszántan dolgozik. Po tovább bizonygatja, hogy nem ellenfél Tai Lung számára, így Shifu is tanácstalanná válik. Mindezt hallva, Tigris a kezébe veszi a dolgok menetét, s Tai Lung elé indul, hogy maga számoljon le vele; négy társa csatlakozik hozzá. Másnap reggel Shifu felfedezi, hogy Po igenis képes komoly fizikai teljesítményre, ha erre étel ösztönzi. A hegyoldalban intenzív kiképzésnek veti alá a pandát, amiben a leckék elsajátításáért Po ételben részesül jutalomként. Ahogy Shifu remélte, Po hamar szert tesz a kívánt harci fogásokra.
Az Ötös megütközik Tai Lunggal, azonban végül mindegyikük alulmarad a hópárduc különleges, idegekre ható technikájával szemben, így visszatérnek a Völgybe. Shifu úgy dönt, Po készen áll rá, hogy szembenézzen a gonosztevővel, s átnyújtja neki a Sárkánytekercset. Mikor Po kinyitja, csupán az üres vászon tárul szemei elé. A tekercs látszólagos hasznavehetetlenségét látva Shifu elrendeli tanítványainak a völgylakók biztonságos helyre vezetését, míg ő megpróbálja feltartani Tai Lungot, amíg csak lehet. Po is részt vesz az evakuálásban, s összefut apjával, aki úgy próbálja meg felvidítani, hogy elárulja neki a családi gombócleves titkos összetevőjét: semmi. Elmagyarázza fiának, hogy a dolgok attól válnak különlegessé, hogy annak gondoljuk őket. Po ráébred, hogy a Sárkánytekercs mibenléte pontosan ebben rejlik, így Shifu segítségére siet. Az ezalatt megérkezett Tai Lung vádaskodások közepette egykori mesterére támad; Shifut meggyengíti a bűntudat és a felelősség, ami lelkét nyomja tanítványa kudarcáért.
Mikor felfedezi, hogy a Sárkánytekercs már nincs a helyén, Tai Lung mérgében Shifu életére tör, ám Po végre megérkezik és harcra hívja. Noha Tai Lung kineveti őt, kétségbe vonva képességeit, rövidesen megbizonyosodik róla, hogy a panda méltó ellenfél. Ennek ellenére sikerül megkaparintania a Tekercset, ám szimbolizmusát nem fogja föl. Po elmagyarázza neki a tárgy bölcseletét, de az összezavarodott hópárduc válaszul az idegcsapást méri rá. Ütései azonban hatástalanok: Po idegeit nehéz eltalálni a rengeteg háj alatt. Felbátorodásában Po ellentámadásba lendül: improvizált harcstílusával előnyt kovácsol testességéből, és ütéseinek erejét visszafordítja Tai Lung felé. Az ütközet végén Po a Wuxi Fogást alkalmazza Tai Lungon (amivel korábban Shifu is fenyegette a pandát), amitől a hópárduc a Völgyön átsuhanó gyönyörű és vakító arany fénysugár kíséretében semmivé lesz.
Az Ötös visszatér a Völgybe, ahol a kissé támolygó, de diadalittas Po fogadja őket. A panda győzelme kivívja Tigris tiszteletét is, aki az Ötös élén ismeri el kungfumesterként. A lakók, köztük apja is, hőssé kiáltják ki a Pót, akinek hirtelen eszébe jut súlyosan sérült mestere, így visszarohan a palotába. Első pillantásra úgy tűnik, Shifu a halálán van, ám csupán kipiheni a szörnyű harcot. Po megkönnyebbülve terül el mellette a padlón, majd néhány másodperccel később felveti, hogy enni kéne valamit, amivel Shifu egyetért.
Kicsivel később mindketten a szent barackfa alatt ülve fogyasztják a húsgombócokat. Az apró magocskából, amit Oogway azon az estén vetett el a földben, mikor eltávozott, kibújt a facsemete.
MADAGASZKÁR 2 [Madagascar 2: Escape 2 Africa] 2008-ban bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a 17. DreamWorks-film és a Madagaszkár-filmtrilógia második része. Az animációs játékfilm rendezői Eric Darnell és Tom McGrath, producerei Mireille Soria és Mark Swift. A forgatókönyvet Etan Cohen írta, a zenéjét Hans Zimmer és Will.i.am szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation és a Pacific Data Images gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaját tekintve kalandos filmvígjáték.
Amerikában 2008. november 7-én, Magyarországon 2008. november 6-án mutatták be a mozikban.
Alex, Marty, Gloria, és Melman épp elhagyni készülnek Madagaszkárt egy repülőn, ahol a pilóták természetesen a pingvinek. Az összeeszkábált géppel nem jutnak messzire, éppen csak Afrikáig. A landolás nem megy könnyen, ugyanis lezuhannak, de a pingvinek ügyességének köszönhetően ép bőrrel megússza mindenki.
Főhőseink találkoznak vadon élő társaikkal, sőt Alex rábukkan a szüleire. Ahhoz hogy Alex újra a falkához tartozzon, beavatási szertartáson kell átesnie, ami balul sül el. Ezért apja, Zuba átadja a hatalmat Makungának, aki kitagadja Alexet, és a szülei is elhagyják a falkát. Eközben a többiek sem unatkoznak, Gloriára rátalál a szerelem egy Moto moto nevű víziló személyében. Melmant a többi zsiráf kinevezi kuruzslónak, ő lesz, aki gyógyítja a társait. Marty beilleszkedik a többi zebra közé, bár csalódás éri, mert rádöbben, hogy egyáltalán nem egyedi, hiszen kiköpött mása a többi csíkos társának.
Hirtelen eltűnik a folyóból a víz, az állatok itató nélkül maradnak, így a pusztulás fenyegeti őket. Makunga képtelen megoldani a válsághelyzetet, viszont Alex felajánlja, hogy megoldja a problémát. Marty segítségével és a pingvinekkel karöltve tönkreteszik a gátat, amelyet egy turistacsoport épített, hogy biztosítsák saját túlélésüket a vadonban. Mindeközben Gloria rájön, hogy Melman számára az igazi férfi, így sikerül a zsiráfot megmentenie attól, hogy magát a vulkánba vesse, feláldozva magát az isteneknek egy kis vízért cserébe.
A történet tehát jól végződik, az itató újra csordultig, Alex és családja visszatér a falkába, Makunga pedig megkapja, ami neki jár kedvenc nagyikánktól.
SZÖRNYEK AZ ŰRLÉNYEK ELLEN [Monsters vs. Aliens] 2009-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a 18. DreamWorks-film rendezői Conrad Vernon és Rob Letterman. Az animációs játékfilm producere Lisa Stewart. A forgatókönyvet Maya Forbes, Wallace Wolodarsky, Jonathan Aibel és Glenn Berger írta, a zenéjét Henry Jackman szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja sci-fi filmvígjáték. Amerikában 2009. március 27-én, Magyarországon 2009. április 2-án mutatták be a mozikban.
ÍGY NEVELD A SÁRKÁNYODAT [How to Train Your Dragon] 2010-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely Cressida Cowell 2003-as azonos című könyve alapján készült, és az Így neveld a sárkányodat-trilógia első része. A 19. DreamWorks-film rendezői Chris Sanders és Dean Deblois. Az animációs játékfilm producere Bonnie Arnold. A forgatókönyvet William Davies írta, a zenéjét John Powell szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja akciós fantasyfilm.
Amerikában 2010. március 26-án, Magyarországon 2010. március 25-én mutatták be a mozikban. Az animációs film alapján egy animációs filmsorozat is készült, Sárkányok címmel.
Hibbant-szigeten vikingek élnek. Életüket gyakorta sárkányok veszélyeztetik, amik felperzselik otthonaikat és ellopják állataikat, ezért ádázan harcolnak ellenük. A kétbalkezes főhős, Hablaty (az eredetiben: Hiccup, vagyis „Csuklás” a neve) a falu vezérének, Pléhpofának a fia, a kovácsműhelyben segédkezik. Harcolni nem engedik, mivel nincs kiképezve a sárkányok elleni harcra, ráadásul folytonos csetlés-botlásaival mindig csak bajt okoz. Ő azonban feltalál egy gépezetet, amivel a legrettegettebb, leggyorsabb sárkányt, az „Éjfúriát” titokban sikerül lelőnie. Ez a vikingek történetében még senkinek sem sikerült. Ám a vikingek nem hisznek neki, mert ki hinné, hogy egy Hablaty nevű satnya, mindig csak bajt okozó viking lőtte le azt a sárkányt, amit 300 év alatt senkinek sem sikerült.
Hablaty elindul az erdőbe, s annak mélyén talál rá a sárkányra, és azt gondolja, most, hogy megölte, a falu népe végre tisztelni fogja. Ám a lelőtt sárkány életben maradt. Hablaty képtelen megölni a védtelen, fogságba esett lényt, így elengedi őt. A megsérült sárkány azonban a lövés következtében elvesztette a farka végén lévő egyik darabot, amitől nem tud repülni. Fogságba esik egy erdei katlan mélyén. A napok múlásával egyre kiszolgáltatottabbá válik, így Hablaty próbálja gondját viselni. A kezdeti nehézségek után igencsak közel kerül a sárkányhoz. Fogatlannak nevezi őt el (bár később kiderül, hogy sárkánynak van foga, csak ezt képes visszahúzni az ínyébe). A farkáról letört darab helyébe Hablaty egy kiegészítőt fabrikál, aminek segítségével a sárkány újra a levegőbe tud emelkedni, de csak akkor, ha valaki irányítja valahogy. Hablaty véletlenül a farkán van éppen, amikor ez megtörténik, így egyedül meglovagolja sárkányt, aki ezáltal újra képes a repülésre.
Közben a faluban megkezdődik a viking gyerekek harcossá képzése. Hablatynak nincs ínyére a dolog, ám az apja kérésére ő is részt vesz a képzésben. Miközben folyik a képzés, Hablaty és sárkánya egyre jobban összeszoknak. Hablaty megismeri a sárkányokat, megtanulja milyen módszerekkel lehet leszerelni őket (pl. jó szó, simogatás stb.), és rájön, hogy a sárkányok sokkal barátságosabbak, mint mindenki gondolta volna. Az eltanult fortélyok segítségével hamar ő lesz a legtehetségesebb „harcos”, ami egyre közelebb viszi őt a végső próbatételhez, amikor is meg kell ölnie egy igazi sárkányt a falu színe előtt. Ezt azonban nem akarja megtenni, noha az apja számít rá, és Astrid, a falu legszebb és legügyesebb fegyverforgató lánya (Hablaty titkos szerelme) ugyancsak kezd felfigyelni rá.
A dolgok akkor vesznek váratlan fordulatot, mikor Astrid megtudja, hogy Hablatynak saját sárkánya van, és miközben együtt repülnek Fogatlan hátán, megtalálják a sárkányok titkos rejtekhelyét. Kiderül, hogy a sárkányok nem maguknak gyűjtenek élelmet, hanem egy sokkalta nagyobb sárkánynak, aki felfal mindenkit, ha nem gyűjtenek elegendő ennivalót.
Hamarosan véget ér az ifjú harcosok képzése, és jön a végső megmérettetés, de ennek elkerülésére Hablaty a békésebb módot választja. A falu népe nem érti a harc nélküli győzelmet, és a sárkányokkal való barátkozást, ezért közbeavatkoznak, a törzs főnökével az élen. A csata hevében megjelenik Fogatlan, aki Hablaty védelmére kel, de a falusiak végül elfogják őt. Hablaty elmondja az apjának, hogy megtalálta a sárkányok fészkét (amit a viking harcosok már évszázadok óta keresnek) de egyúttal arra kéri apját, ne zaklassa a sárkányokat, mert van egy óriási sárkány, ami hatalmas veszélyt jelent. Az apja nem érti, hogy a fia a sárkányok pártját fogja, megtagadja fiát, és sok viking hajóval, Fogatlannal és a seregével elindul a sárkányfészek felé (Fogatlant azért viszi, mert csak egy sárkány tudja megtalálni a fészket).
Amikor a vikingek elérik a fészket, szembetalálják magukat az óriási sárkánnyal, aminek legyőzéséhez szükségük van Hablaty és Fogatlan párosára, valamint azokra az ifjakra, akik az arénában gyakorlásra használt sárkányokon repültek a harcosok után. A közös csapatmunkának hála a hibbant-szigetiek győzelmet aratnak a hatalmas sárkány felett, annak legyőzése után úgy tűnik, hogy Hablaty is és Fogatlan is elesett a csatában. Csakhogy nem így történt, mert a sárkány a saját testével védte gazdáját, Hablaty pedig csak a bal lábszárát vesztette el. Ennek pótlására később tökéletes műlábat kap (hasonlóan Fogatlan pótolt műfarkához).
A film végén látjuk Hablaty és Astrid beteljesült szerelmét, Hablaty apja pedig kifejezi, hogy mennyire büszke a fiára. A vikingek és a sárkányok összeszoknak, és immár teljes békében élnek egymás mellett a faluban.
SHREK A VÉGE, FUSS EL VÉLE [Shrek Forever After] 2010-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a Shrek-sorozat negyedik és egyben utolsó része. A Shrek-filmek a Dreamworks klasszikusává váltak. A 20. DreamWorks-film rendezője Mike Mitchell. Az animációs játékfilm producerei Gina Shay és Teresa Cheng. A forgatókönyvet Josh Klausner és Darren Lemke írta, a zenéjét Harry Gregson-Williams szerezte. Műfaja filmvígjáték. A mozifilm a DreamWorks Animation és Pacific Data Images gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. A legelső premierjére Oroszországban került sor május 20-án, amíg Amerikában, és Nagy-Britanniában május 21-én, Magyarországon 2010. július 8-án mutatták be a mozikban.
Bár a kritikusok meglehetősen negatívan fogadták a filmet, sőt az eddigi Shrek-filmek legrosszabbikának nyilvánították, a film már az első három hét után több mint 752 millió dolláros bevételt hozott világszerte. Ezzel egy évig az eddigi legtöbb bevételt hozó Dreamworks filmek egyike lett, 2012-ben a Madagaszkár 3. meghaladta a bevételeit. Továbbá a film a 2010-ben bemutatott animációs filmek legjobbja lett, a Toy Story 3. után.
Shrek, immár mint tisztességes családfő és köztiszteletben álló hős, úgy érzi, kezdi elveszíteni egykori énjét, amikor még mindenki rettegett tőle és békés magányban élhetett. Egy sor balszerencsés eset a gyerekei első szülinapi ünnepségén még inkább megsérti az önbecsülését, ami egy nyilvános kifakadásban és a feleségével, Fionával való veszekedésben csúcsosodik ki. Ekkor találkozik Rumpelstiltskinnel, a csavaros észjárású kuruzsló manóval. Rumpelstiltskin valaha Túl az Óperencián királya lehetett volna, ha Shrek nem menti meg Fionát a toronyból, Harold király és Lilian királyné hajlandóak lettek volna lemondani a trónról a javára, cserébe a lányuk szabadságáért. Rumpel azóta óriási haragot táplált Shrek iránt, és várta az alkalmas pillanatot a bosszúra. Felajánlja neki, hogy egy napra olyan ogrévá teszi őt, amilyen lenni akar, ám ehhez Shreknek le kell mondania egy napról a saját életéből. Bár Shrek eleinte szkeptikus, végül elfogadja az ajánlatot, és aláírja a feltételeket tartalmazó szerződést.
Shrek egy alternatív univerzumban találja magát, ahol az emberek újra félnek tőle, így azt hiszi, a kívánsága valóra vált. Rövidesen azonban furcsa dolgokat tapasztal: körözési posztereket talál magáról és Fionáról, a mocsárban pedig nem leli az otthonát. Túl az Óperencián királysága romokban hever, a mesebeli lények pedig elvetemült huligánok lettek. Shreket elfogja egy csapat boszorkány, így találkozik Szamárral, aki látszólag nem ismeri meg. A banyák Shreket Rumpelstiltskin színe elé viszik, aki most már Túl az Óperencián királya. Elmagyarázza, hogy Shrek életéből a születése napját vette el, így ő ebben a világban sosem létezett, sosem mentette meg Fionát, vagyis Rumpel gond nélkül megszerezte a hatalmat. Ráadásul a szerződés szerint a nap végeztével Shrek maga is megszűnik létezni. Szamár segítségével sikerül megszöknie Rumpel várából, és ő tudatja vele, hogy Rumpelstiltskin szerződéseiben mindig van egy titkos záradék; ennek értelmében Shreknek szerelmes csókot kell váltania Fionával, hogy minden visszaálljon a régibe.
Shrek rövidesen egy népes ogre-klánnal találkozik, akik Rumpel hatalmának megdöntésére törekszenek. Meglepetten tapasztalja, hogy Fiona a vezetőjük, ám ő szemlátomást cseppet sem mutat érdeklődést Shrek iránt, így fogalma sincs, hogyan vegye rá a csókra. A kissé túltáplált és elpuhult Csizmás Kandúr segít közelebb hozni őket, aki ebben a világban Fiona háziállata. Fiona egy idő után megkedveli Shreket, de bevallja, hogy miután évekig hiába várt rá, hogy valaki megmentse, önmaga szökött meg a toronyból, és már nem hisz az igaz szerelemben.
Az ogrék váratlan rajtaütést szerveznek Rumpel ellen, ám ő számított a támadásra, ezért felbérelte a Patkányfogó nevű fejvadászt, aki bűvös furulyájával Rumpel várbörtönébe varázsolja az ogrékat. Egyedül Shrek és Fiona menekülnek meg. Fiona elkötelezett amellett, hogy megmentse a barátait, és lemond róla, hogy megcsókolja Shreket. Az összetört szívű Shrek, nem látván más megoldást, felajánlja saját magát Rumpelstiltkinnek, ha elengedi az összes ogrét. Rumpel meg is teszi, egyedül Fionával kivételez, aki nem számít igazi ogrénak az átka miatt. Shrekkel együtt börtönbe veti őt, és a kivégzésüket tervezi.
Shrek és Fiona kénytelenek szembenézni Sárkánnyal, aki Fiona tornyát őrizte, ám közös csapatmunkával sikerül őt ártalmatlanítaniuk. Közben az ogrék, Szamár és Kandúr vezetésével, megostromolják a várat, legyőzik a banyákat, és elkapják Rumpelt. A győzelmi ünnepet beárnyékolja a közeledő napfelkelte, ami miatt Shrek elkezd eltűnni. Fiona, aki most már valóban beleszeretett, megcsókolja őt, mielőtt a nap teljesen felkel. Ezzel megtöri a saját átkát és Rumpel szerződését is. Az alternatív univerzum megszűnik.
Shrek ott találja magát a gyerekei szülinapi ünnepségén, percekkel azelőtt, hogy elvesztette a türelmét. Hatalmas örömmel megöleli a családját, üdvözli a barátait, és ettől kezdve újfajta hozzáállással tekint az életére, amelyet megtanult jobban becsülni.
MEGAAGY [Megamind] 2010-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a 16. DreamWorks-film rendezője Tom McGrath. Az animációs játékfilm producerei Lara Breay és Denise Nolan Cascino. A forgatókönyvet David Lindsay-Abaire és Jeanine Tesori írta, a zenéjét Hans Zimmer és Lorne Balfe szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja filmvígjáték.
Amerikában 2010. november 5-én, Magyarországon 2010. december 16-án mutatták be a mozikban.
Megaagyat kiskorában a szülei egy űrhajóba tették és a Földre küldték, mielőtt bolygójukat beszippantotta volna egy fekete lyuk. A kis kékfejűvel együtt egy másik bolygó szülöttét is hasonlóan a Földre menekítették. A rivalizálásuk már az iskolában megkezdődött, ahol Megaagyat folyton kiutálták, soha semmi nem sikerült neki és mindig kívülálló volt, míg a másik, földöntúli erővel rendelkező idegen fiút körülrajongták. Felnőve Megaagy elhatározza, hogy ő lesz a világ leggonoszabb bűnözője, míg űrbéli riválisából szuperhős válik, Metroman néven. Megaagy kísérletei a világuralomra rendre csúfos kudarcot vallanak, egy nap azonban úgy tűnik, véletlenül mégis sikerült megölnie Metromant. Megaagy azonban rádöbben, hogy jó nélkül gonosznak sincs értelme lenni, így megteremti a Titán nevű szuperhőst, hogy legyen ki ellen harcolnia. Kísérlete ismét balul sül el: Titánnak esze ágában sincs jónak lenni, és romba dönti az egész várost. Megaagy nagy dilemma előtt áll: neki kell megmentenie mindenkit Titántól. Közben pedig ráadásul még a szép riporternő, Roxanne is elrabolja a szívét, még nagyobb galibát okozva.
KUNG FU PANDA 2 [Kung Fu Panda 2] 2011-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs harcművészeti filmvígjáték, a Kung Fu Panda-filmek második része, amiben Po és a barátai Shen úr hatalomra lépése ellen harcolnak, bevetve egy új fegyvert, miközben a hatalmas panda felfedez egy nyugtalanító láncszemet, ami a múltjához vezet.
Az eredeti filmben lévő szereplők hangjai vannak ebben a filmben is, kivéve Shen urat, akinek a hangja Gary Oldman. A 17. DreamWorks-film rendezője Jennifer Yuh Nelson. Az animációs játékfilm producere Melissa Cobb. A forgatókönyvet Jonathan Aibel és Glenn Berger írta, a zenéjét John Powell és Hans Zimmer szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazta.
Az CGI animációs film 2011. május 26-án debütált a Real Digitális 3D-n és a Dolby Digitális 3D-n. A Kung Fu Panda 2. pozitív visszajelzéseket kapott, a kritikusoknak tetszett az animáció, a szinkronszínészek munkája és a karakterfejlődés. Bevételi szempontból is nagy sikert aratott, az első részt felülmúlva, és az év legtöbb bevételét szerző animációs filmjévé vált. A "Legjobb animáció" díjjal nevezték ki a 2011-es, 84. Oscar-díj gálán.
2016. március 18-án jött a folytatás, a Kung Fu Panda 3., amit szintén Jennifer Yuh Nelson rendezett.
Évekkel az első film eseményei előtt Shen úr az ősi Kínában lévő Gongem várost uraló páva klán fia, tűzijáték – mint fegyverzet – után kutat. Miután megtudja a jövendőmondó kecskétől, hogy egy "fekete-fehér harcos" fogja legyőzni őt, Shen összetoboroz egy hadsereget, hogy kiirtsa a panda népességet, ezzel megakadályozva a jóslat beteljesülését. Shen szülei, megrémülve eme kegyetlenségtől, száműzik a bosszúszomjas Shen-t a városból.
Húsz évvel később, Po éli az álmát, mint egy sárkány harcos, megvédve a Béke völgyét a barátai és a kung fu mesterei (az Őrjöngő Ötös) mellett. Azonban Shifu mester szerint még el kell érnie a belső békét. Miközben segít megvédeni egy falut a farkas banditák ellen, akik finomított fémet lopnak Shen úrnak, Po megzavarodik a farkasok vezetőjének páncélzatán lévő szimbólum láttán, ami egy visszaemlékezést okoz Póban az édesanyjára. Ezáltal a farkasok elszöknek. Po megkérdezi lúd édesapját, Mr. Ping-et az eredetéről, de Ping mindössze annyit tud mondani, hogy kisgyermekként talált rá Póra egy retekkel teli ládában, és ezután befogadta.
Shifu megtudja, hogy Shen megölte Mennydörgő Orrszarvú mestert, a kung fu tanács vezetőjét, akinek dolga a város védelme volt. Shen egy újonnan kifejlesztett fegyvert, egy ágyút használ, aminek segítségével el akarja törölni a kung fu hagyományt és meg akarja hódítani Kínát. Elküldi Pót és a Őrjöngő Ötöst, hogy állítsák meg Shen-t, akik mikor Gongem városba érnek, látják, hogy Shen erői már megszállták a helyet. Rátalálnak két bebörtönzött tanácsosra, Ökör mesterre és Krokodil mesterre, és segítséget kérnek tőlük, hogy megszabadítsák a várost, de mindkét mester arra hivatkozik, hogy ők tehetetlenek Shen fegyverei ellen, ezért visszautasítják. A farkasok vezetője észreveszi Pót és az Ötöket, és üldözőbe veszi őket, majd végül Shen vártornya előtt elkapja őket.
Po és az Őrjöngő Ötös azonban kiszabadítja magát, és elpusztítják Shen ágyúját. Azonban Po fejében ismét bevillan egy régi emlék, ahogy meglátja azt a szimbólumot, amit korábban is látott Shen tollazatán, így Shen elszökik és egy ágyú arzenállal szétlövi a tornyot. Miután Po és a Őrjöngő Ötös is elmenekül, Tigris keresztezi Po útját. Po elmagyarázza, hogy emlékszik, hogy Shen jelen volt azon az éjjelen, amikor szétválasztották Po szüleit, és válaszokat akar követelni Shen-től a múltjával kapcsolatban. Meglepően empatikusan (a Kung Fu Panda – A harc művészete c. rövidfilmben Tigrist árvaként is mutatják), Tigris azt tanácsolja Pónak, hogy a saját biztonsága érdekében vonuljon vissza. Mindazonáltal, Po betör Shen ágyútermelő gyárába és szembeütközik vele, amivel véletlen keresztezi az Ötök tervét, vagyis a gyár lerombolását. Shen hamisan azt állítja a zavarodott Pónak, hogy a szülei soha sem szerették őt, majd kilövi őt a gyárból egyenesen egy folyóba, közben pedig elkapja a Ötöket.
Pót megmenti Shen jövendőmondója, akit Shen száműzetett abba az elhagyatott faluba, ahol Po született. A jövendőmondó segít neki emlékezni a múltjára. Po rájön, hogy amikor fiatal volt, a szülei feláldozták magukat azért, hogy megmentsék őt Shen hadseregétől. Az édesanyja elbújtatta őt egy retekkel teli ládába, és aztán elcsalta Shen erőit. Po ezáltal eléri a belső békét, miután rájött, hogy ettől a tragédiától eltekintve végül is egy elég boldog életet élt.
Po visszatér Gongem városba, hogy megmentse az Őrjöngő Ötöst és megakadályozza Shen hatalomra lépését. A folytatódó csatában (amiben Ökör és Krokodil mester is részt vesz, miután Shifu rábeszélte őket, aki szintén segít a harcban) Po a belső békéjét használja egy kung fu technika aktiválásához, amivel elhárítja Shen ágyúgolyóját, és átirányítja a hajóhada felé, ami megsemmisül (Shifu mester mutatta ezt a technikát Pónak korábban a filmben). Po megpróbálja ráébreszteni Shen-t, hogy hagyja feledésbe a múltját, de ő továbbra is végezni akar Póval, aki véletlenül elvágja az ágyút tartó köteleket, ami aztán ráesik és összezúzza Shen-t. A győzelem után Po visszatér a Béke völgyébe, Mr. Ping-hez, bejelentve, hogy ráébredt, ő az édesapja. Egy időben Po biológiai édesapját (Fred Tatasciore) látjuk, ahogyan egy messzi-messzi rejtett faluban éldegél, amit a túlélő pandák laknak, és hirtelen megérzi, hogy a fia életben van.
CSIZMÁS, A KANDÚR [Puss in Boots] 2011-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs kalandfilmvígjáték, a 23. DreamWorks-film. A Shrek filmsorozat előzményfilmje, a Harmadik Shrek című filmhez hasonlóan Chris Miller rendezte.
A mozifilm a DreamWorks Animation gyártásában készült és a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Az Amerikai Egyesült Államokban 2011. október 28-án, Magyarországon 2011. december 1-jén mutatták be a mozikban.
A történet ezúttal a Shrek-filmekből ismert Csizmás Kandúrt állítja a középpontba, mielőtt még az találkozott volna Shrekkel. Antonio Banderas, aki a Shrek-filmekben Kandúr hangját szolgáltatta, ezúttal is visszatér a szerepben. Új szereplőként tűnik fel a filmben Puha Pracli Cicus, Kandúr szerelmének tárgya, akit az eredeti változatban Salma Hayek szólaltat meg, valamint Tojás Tóbiás, Kandúr partnereként, akinek a hangját Zach Galifianakis kölcsönzi. A filmben igazi latin ritmusok hallhatóak, flamenco gitárjátékkal.
A filmet Golden Globe-díjra és Oscar-díjra jelölték 2012-ben, legjobb animációs film kategóriában.
A történet elején Csizmás Kandúr egy törvényen kívüli bandita, akinek folyton menekülnie kell, amiért rablás vádjában kerestetik. Egyik este egy kisváros lepusztult csehójában tudomására jut, hogy két haramia, Jani és Juli (a felnőtt Jancsi és Juliska) megszerezték a legendás varázsbabot, melyet Kandúr fél életén át keresett. A legenda szerint aki elülteti ezt a babot, az a varázspaszulyon keresztül feljut az égbe, az óriások kastélyába, ahol az óriás őrzi az aranytojást tojó ludat. Kandúr rászánja magát, hogy megszerzi a babot, ám a számítását keresztülhúzza egy másik macska, aki álarcot visel. Kandúr követi őt egészen egy sötét sikátorban húzódó szalonig, amelyet macskák népesítenek be. Itt kénytelen lesz táncharcot vívni ellenfelével, miután az est "kedd esti táncpárbajként" van nyilvántartva. A párbaj során kiderül, hogy ellenfele valójában nő, aki győztesnek kiáltja ki magát, majd távozik. Később Kandúr ugyanezen a helyen találkozik Tojás Tóbiással, egy titokzatos személlyel a múltjából; mint kiderül, ő bízta meg a cicalányt, Puha Pracli Cicust, hogy hozza őt ide. Felajánlja, hogy hárman együtt fogjanak össze a varázsbab megszerzéséért, de Kandúr, okulva a múltbéli hibáiból, nemet mond.
Kandúr ezek után elmeséli Puha Praclinak korábbi életét, hogy megértse a történteket:
Kandúr még egészen kiscica korában került San Ricardo, egy spanyol kisváros árvaházának ajtaja elé, ahol Imelda, az árvaház vezetője fogadta be, és sajátjaként nevelte. Kandúr az árvaházban ismerkedett meg Tojással, akit, mivel kiállt mellette néhány fölényes kölyökkel szemben, gyermekkori barátjának fogad. Tojás megszállottan kereste a varázsbabot, hogy valóra váltsa azon álmát, hogy feljusson az óriások várába. A két barát ekkor fogadott örök testvéri szövetséget maga között, és egész gyerekkorukat arra tették fel, hogy megtalálják a varázsbabot.
Felcseperedve azonban egyre inkább a rosszra adták a fejüket. Kandúrból azonban egy napon hős lett, amikor megmentette a testőrség parancsnokának édesanyját egy feldühödött bika elől. Akkor kapta meg a csizmáját, hogy a becsületet és az igazságot jelképezze. Ám Tóbiás korántsem adta fel bűnözői életútját, és ebbe Kandúrt is belerángatta, mikor egy éjjel, őt is kijátszva, kifosztotta a San Ricardói bankot. A pénz végül a folyóba zuhant, Tojást elkapták az őrök, míg Kandúrnak sikerült megszöknie, miután megtagadta tőle a segítséget. Kandúrnak azóta folyton menekülnie kell, elvesztve otthonát, becsületét és mindent, ami fontos volt neki.
Tojás arra kéri, hogy adjon neki egy utolsó esélyt, hogy helyrehozza hibáját, így Kandúr beleegyezik, hogy megfizesse San Ricardónak egykori veszteségét. Hármójuk közös erőfeszítésével végül sikerül megszerezniük a varázsbabokat Janitól és Julitól.
A sivatag közepén Tóbiás pontos számításával elültetik a babokat, egy különös gomolyfelhő alatt, melyből hamarosan kinő a paszuly szára, és növekedni kezd az égbe, így a három útitárs feljut az óriások hatalmas égi várába. Mint kiderül az óriás már évek óta halott, a várat csupán egy Nagy Iszony nevű titokzatos lény őrzi. A várban eljutnak egy csodás aranytojásokkal teli kertbe, ahol megtalálják az aranyludat, és mivel a tojások túl nehezek, a ludat viszik el. A visszaút során Cicus veszélybe kerül, de Kandúrnak sikerül őt megmentenie, majd lemászva a paszulyról biztos ami biztos alapon kivágják a szárát.
Az éjszaka folyamán tábortűz mellett ünneplik küldetésük sikerét. Kandúr ráébred, hogy kezd szerelmet érezni Cicus iránt, akinek érzései nem maradnak viszonzatlanok. Ám az este, mielőtt nyugovóra térnek, felbukkan Jani és Juli, akik elrabolják Tóbiást, Cicust, és az aranyludat, miközben Kandúrt eszméletlenül a puszta közepén hagyják.
Kandúr másnap a nyomokat követve eljut San Ricardo városába, hogy megmentse barátait. Itt kiderül, hogy mindez csupán egy csapda volt, amit Tóbiás eszelt ki, hogy megbosszulja, amiért Kandúr egykor cserbenhagyta. A San Ricardói testőrség letartóztatja Kandúrt, miközben Tóbiás szétosztja a népeknek az aranytojásokat, így mindenki őt ünnepli. Kandúr rájön, hogy Jani és Julitól kezdve mindenki, még Cicus is szerepet játszott Tóbiás galád tervében ellene.
Kandúr tömlöcbe kerül, ahol találkozik az idős Babszem Jankóval, akinek az elméje már nem teljesen tiszta. Megtudja, hogy Tóbiás valójában tőle lopta el a babokat, noha ő figyelmeztette, ha elhozza az aranyludat, akkor a városra szabadítja a Nagy Iszonyt (aki valójában a kisliba mamája, egy 30 méter magas óriáslúd). Kandúrnak saját ügyességével, és Cicus segítségével sikerül megszöknie a börtönből, így elindul, hogy megmentse a várost.
Tojás arra készül, hogy az aranylúddal együtt lelépjen a városból, ám Kandúr megállítja és kérdőre vonja; Tojás bevallja, hogy amikor hős lett belőle, Kandúr hátat fordított neki, így úgy érezte többé már nem számíthat a testvérére. Kandúr bocsánatát fejezi ki, és Tóbiás a segítségét kéri, hogy hozza helyre a hibáját. A Nagy Iszony garázdálkodni kezd a városban az emberek életére törve, ám Kandúrnak sikerül őt elcsalni, miközben Tóbiás egy szekéren a kislibával, próbálja az óriásludat kivezetni a városból. Kandúr közben megmenti az árvaház gyerekeit, és fogadott mamáját is, aki kifejezi, hogy mennyire büszke rá.
A Nagy Iszonyt végül a város hídjáig vezetik ki, ahol a híd összeroppan, a lúd hatalmas súlya alatt, és a romok alá szorul. Tóbiásnak a libával együtt sikerül egy kötélen megkapaszkodnia, míg két különböző kötél másik végét Kandúr tartja, aki ezúttal semmiképp nem akarja barátját cserben hagyni. Tojás azonban rájön, hogy csak az egyiküket tudja megmenteni, ha azt akarja, hogy a lúdanyó ne pusztítsa el a várost, így elengedi a kötelet. A lúdanyó kiszabadul a romok alól, Kandúr pedig egyesíti őt a kicsinyével. A híd romjai között felfedezi Tojás összetört héját, melyből egy aranytojás bukkan elő. Kandúr kijelenti, hogy mindig tudta, hogy Tojás legbelül jó volt. Ezek után lúdanyó a kicsinyével, és az aranytojással együtt távozik a felhők közé, Kandúr pedig egy utolsó búcsút int testvérének.
Kandúr ezek után visszatér San Ricardóba, ahol ezúttal az egész város hősként fogadja. Búcsút int a város lakóinak, és elindul, hogy új kalandok elé nézzen, Puha Pracli Cicussal, akivel úgy véli, rövidesen újra találkoznak majd.
A zárójelenetben Kandúr ellovagol a naplementébe, ezzel a kijelentéssel: Én vagyok Csizmás Kandúr! És a nevem így lett legendás!
MADAGASZKÁR 3 [Madagascar 3: Europe's Most Wanted] 2012-ben bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a 24. DreamWorks-film, valamint a Madagaszkár-filmtrilógia harmadik és egyben utolsó része. Az animációs játékfilm rendezői Eric Darnell, Tom McGrath és Conrad Vernon, producerei Mireille Soria és Mark Swift. A forgatókönyvet Noah Baumbach és Eric Darnell írta, a zenéjét Hans Zimmer szerezte. A mozifilm a DreamWorks Animation és a Pacific Data Images gyártásában készült, a Paramount Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaját tekintve kalandos filmvígjáték.
Amerikában 2012. június 8-án, Magyarországon 2012. június 14-én mutatták be a mozikban.
A pinvginek és csimpánzok Monte Carlóba mennek módosított repülőgépükön. Mivel nem jönnek vissza, Alex, Marty, Melman, Jilien király és Mort úgy döntenek, a keresésükre indulnak, és visszatérnek otthonukba, a New York-i Centeral Park-beli állatkertbe. Rátalálnak a majmokra és a csimpánzokra a Monte Carló-i kaszinóban, azonban káosz tör ki, amikor négyőjükez észreveszik, és menekülniük kell. Chantel DuBois kapítány indul a keresésükre, a Moncacói Állatrendőrség vezetője, akinek eltökélt szándéka, hogy Alexet hozzáadja a trófeagyűjteményéhez.
Amikor a repülőgép lezuhan Franciaországban, az állatok felszállnak egy távozóban lévő vonatcirkuszra. A cirkusz állatok – egy Stefano nevű oroszlánfóka, egy Gia nevű jaguár és egy Vitaly nevű tigris – gyanakvóak az újonnan értkező kívülállókkal szemben, ezért Alex amerikai cirkuszi állatoknak hazudja magukat. A cirkusz jelenleg Rómába tart, ahol fellépésük lesz, ezt követi majd egy londoni előadás, ahol reményeik szerint le tudnak majd nyűgözni egy szponzort, aki lehetővé tenné számukra az első amerikai körutat. A pingvinek felvásárolják a cirkuszt az eddigi emberi tulajdonosától, hogy eloszlassanak minden gyanakvást. Rómban Alex elkezd egyre jobban kötődni Giához, míg Julien király beleszeret az előadómedvébe, Szonjába. DuBois egy lopott motorral üldözi Julient és Szonját, de nem jár sikerrel és letartóztatják.
A Colosseumban tartott fellépés katastrofáisan alakul. Az állatok teljesen leszerepelnek, így vonattal kell elmenekülnük a feldühödött közönség elől. Stefano elmagyarázza Alexnak, hogy a cirkusz egykor híres volt, és Vitaly vot a főattrakció, ahogyan mindig kisebb és kisebb karikákon ugrott keresztül. Egy baleset miatt azonban az egyik mutatványa közben elvesztette a szenvedélyét, és az egész cirkusz szenvedett ettől. Alex meggyőzi a cirkuszi állatokat, hogy találjanak ki egy új, izgalmas, kizárólag állatokból álló számot, amely visszaadja régi dicsőségüket. Marty és Stefano új szenvedélyt találnak abban, hogy ágyúból lövik ki őket, míg Melman és Gloria a kötélen való közös táncban válik ügyessé. Gia ráveszi Alexet, hogy tanítsa meg neki a "Trapéz Americanót", és hamarosan a két macska között virágzik a románc. Eközben DuBois megszökik a börtönből, kinyomtat egy dokumentumot, amelyen egy fotó látható Alex fellépéséről a Central Park Állatkertben, és beszervezi sérült csatlósait.
Londonban Vitalij fél, hogy ismét kudarcot vall, és azt fontolgatja, hogy abbahagyja a műsort, de Alex segít neki újra felfedezni a lelkesedését. Alex javaslatára Vitalij olívaolaj helyett hajbalzsamot ken magára, és sikerül átugrania a karikán. A műsor látványos sikert arat, és a promóter szerződést köt a cirkusszal. DuBois megjelenik, ám a pingvinek meghiúsítják az Alex elfogására tett kísérletét. A nála lévő, kinyomtatott dokumentumon szereplő Alex fotójáról azonban kiderül, hogy ő, Marty, Melman és Gloria mindvégig állatkerti állatok voltak. A cirkuszi állatok elárulva és becsapva érzik magukat, ezért kidobják a négyest.
Julien és Sonya vitája után az állatkert és a cirkuszi állatok külön utakon járnak, de egyszerre érkeznek a Central Parkba. Az állatkerti állatok régi otthonukba betekintve rájönnek, hogy kalandjaik mennyire megváltoztatták őket, és úgy döntenek, hogy igazi helyük a cirkuszban van. Ekkor DuBois rajtaüt rajtuk, de mielőtt lefejezné Alexet, megérkeznek az állatkert dolgozói, akik tévesen azt hiszik, hogy a nő visszahozza az eltűnt állatokat. Julien a hírrel együtt visszaér a cirkuszba, és kibékül Szonjával, míg Gia és Vitalij meggyőzi a többieket, hogy meg kell menteniük a barátaikat. Az állatkerti állatok a régi, most már magas kerítéssel körülvett ketrecükben ébrednek. DuBois-t az állatkert személyzete kitünteti, de ő visszautasítja a jutalmukat, és titokban egy méreggel töltött nyilat tölt fel, és célba veszi Alexet. Hamarosan megmentik őket a cirkuszi állatok, és együtt legyőzik DuBois-t. Alex és barátai végleg csatlakoznak a cirkuszhoz, Alex és Gia pedig romantikus kapcsolatba kezdenek. Bosszúból, amiért bajt okoztak nekik, a pingvinek ládákban szállítják DuBois-t és csatlósait Madagaszkárra, az állatok szállítására emlékeztető módon.